Scroll Top

Hâkim ve savcılara FETÖ’den lüks tanışma evleri

b2b1baa64f8d314799c85cbb54aa12f8_resized_81c17-5e93fcbfharputjpg_610x375

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede çarpıcı bilgiler yer aldı.

Eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile 28’i tutuklu, 20’si tutuksuz, 12’si firari toplam 60 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede, KHK ile kapatılan Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfında bir süre yöneticilik yapan tutuklu iş adamı Ayhan K. ile ilgili önemli detaylar paylaşıldı.

İddianamede, bünyesinde Orhangazi Üniversitesi ile iki öğrenci yurdu bulunan Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfında toplanan “himmet” adı altındaki paraların örgüte aktarıldığı belirtildi.

Kapatılan Orhangazi Üniversitesinin yapımı için “sohbet” adı altındaki toplantılarda, “Bu bağışları yapmazsanız çoluğunuzdan çocuğunuzdan, ailenizden çıkar.” şeklindeki söylemlerle örgüt mensuplarından para toplandığı bilgisi iddianamede yer buldu.

Lüks evler Ankara, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ’da tutulmuş İddianamede, kentte hac malzemeleri satan bir dükkanı bulunan Ayhan K.’nın evinde yapılan aramalarda, üzerinde örgüt emriyle yerine getirilen talimatların yazılı bir not ele geçirildi. Bu nota göre Ankara, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ’da hâkim, savcı ve kaymakamların hafta sonları konaklayabileceği, tanışacakları ve vakit geçirebilecekleri lüks dairelerin tutulduğu ortaya çıktı.

Siyasal bilgiler ve hukuk bölümlerinde son sınıfta okuyan ve örgütçe hâkimlik, kaymakamlık vasfını taşıdığı değerlendirilen öğrencilerle toplantılar gerçekleştirildiği de nota yansıdı.

Benzer gönderiler