Scroll Top

Haydar Meriç cinayetine yardım eden eski istihbaratçı müdüre 159 yıl hapis verildi

İbrahim Şimşek

Gazeteci Haydar Meriç’in telefonlarını dinleyip cinayetinde yardım ve yataklık yapan FETÖ sanığı eski İstihbarat Şube Müdürü İbrahim Şimşek 159 yıl 2 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Haydar Meriç’in de arasında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenilmesi davasından dosyası ayrılan eski İstihbarat Şube Müdürü Şimşek, mahkeme heyetinden savunma yapması için ek süre talebinde bulundu.

Bir süre ara verilen duruşmada, Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe, sanığa 3 ay önceki duruşmada ek süre verildiğini belirterek, talebin oy birliğiyle reddine karar verildiğini açıkladı.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı, “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, ”resmi belgede sahtecilik”, “haksız arama”, “konut dokunulmazlığı ihlal” ve “kişisel verilerin kaydedilmesi” suçlarından 159 yıl 2 ay 25 gün hapis cezasına çarptırdı.

Merhum gazeteci Haydar Meriç ölü olarak bulunduğunda elleri ve ayakları domuz bağı ile bağlanmıştı.

Haltercilerin kullandıkları 10’ar kiloluk iki demire bağlı ve denize atılmış olarak bulunan Meriç’in cesedi bölgedeki balıkçılar tarafından fark edilmişti.

Öldürülmeden önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve onun kirli ilişkileri ile ilgili kitap yazma hazırlığı yapıyordu

Benzer gönderiler