Scroll Top

Kobani kalkışmasını seyretmiş

kobani-eylemi

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Karayazı eski Emniyet Müdürü Aykut Töngür, 2 Eylül 2016’da tutuklanarak cezaevine kondu. Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle Töngür hakkında 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

İddianamede, Aykut Töngür hakkında 7-10 Ekim 2014 tarihleri arasında meydana gelen Kobani olayları sırasında Karayazı ilçesindeki eylemleri sonlandırmak için gerekli müdahalede bulunmadığı gerekçesi ile soruşturma açıldığı belirtildi. Erzurum’un Karayazı ilçesinde Selahattin Demirtaş’ın çağrısı üzerine başlayan Kobani olaylarında AK Parti ve CHP ilçe teşkilatları ateşe verilmişti.

Evinde FETÖ’yü destekleyen yayınların ele geçirildiği Aykut Töngür’ün, terör örgütüne eleman kazandırma amacıyla hareket ettiği öne sürüldü.

İddianamede, “İdari soruşturma belge örneklerinin incelenmesinde de görüleceği üzere FETÖ/PDY’nin rol aldığı açıkça anlaşılan ve kamuoyunda Kobani protestoları olarak bilinen eylemler sırasında görev yaptığı yerde yeterli ve etkin müdahale etmediği gerekçesi ile disiplin cezası alışı, şüphelinin savunması ile birlikte değerlendirildiğinde üzerine atılı suçları işlediği anlaşılmaktadır.” denildi.

Benzer gönderiler