Scroll Top

Osman Kavala, Metin Topuz ve FETÖ imamı Bayram Andaç ile aynı dosyada şüpheli

osman kavala-metin topuz

Başsavcılık, Gezi ve 17-25 Aralık kumpasları ile 15 Temmuz darbe girişiminde talimatları kimlerin verdiğini soruşturuyor. Osman Kavala‘nın da bu kapsamda gözaltına alındığı ve casusluktan tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz ile aynı dosyada şüpheli olarak yer aldı.

İstanbul’da geçtiğimiz hafta gözaltına alınan işadamı Osman Kavala ile 17/25 Aralık sürecinde Fetullahçı polis müdürleri ve firari savcı Zekeriya Öz ile yoğun irtibatı tespit edildiği için tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un aynı dosyada şüpheli oldukları ortaya çıktı.

Cantürk’te dahil edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 17/25 Aralık kumpasını gerçekleştiren Fetullahçı militanlara talimatı kim ya da kimlerin verdiğine ilişkin bir soruşturmada ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda irtibat görevlisi olarak çalışan Metin Topuz’un 17/25 Aralık kumpasını tezgahlayan polis müdürleri ve kaçak savcı Zekeriya Öz ile irtibatı belirlenmişti. Zekeriya Öz’e gizli tanık ayarladığı da iddia edilen Topuz tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Aynı dosyada Metin Topuz’un adını verdiği ve ABD Konsolosluğu’nda çalışıp FETÖ’cü olabileceğini söylediği Mete Cantürk de dahil edildi. Cantürk ifadeye davet edilse de halen İstanbul Başsavcılığı’nın ifade davetine icabet etmedi. Eşi Sevil Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk adli kontrol kararı ile serbest kaldı.

Hem Kavala’ya hem de Metin Topuz’a ‘Anayasal Düzeni Cebir ve Şiddet Kullanarak Değiştirmeye Teşebbüs Etmek’ ve ‘Cebir Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs’ suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi.

Kavala‘nın Şişli’deki iş yerinde ve Şile’deki ikâmetinde arama yapıldı ve ele geçen çok sayıda dijital malzeme incelemeye alındı.

Şaban Kardaş ve FETÖ imamları da aynı soruşturmada 

Metin Topuz’un tutuklandığı, Kavala’nın ise gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Şaban Kardaş ile MİT TIR’ları kumpasında ABD Büyükelçiliği irtibatları belirlenen FETÖ imamları Bayram Andaç ve Muharrem Gözüküçük’ün de şüpheli olduğu ortaya çıktı. Öğretmen olan sivil imam Bayram Andaç‘ın ABD Büyükelçiliği’ni 20 Ocak’ta arayıp 48 saniye, yine aynı gün 46 saniye, aynı akşam ABD İstanbul Konsolosluğu’nu arayarak 36 saniye görüştüğü saptandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanı sivil imam Muharrem Gözüküçük’ün ise ABD elçiliğini 2 kez arayıp 155 saniye ve 33 saniye konuştuğu saptanmıştı.

Benzer gönderiler