PKK yöneticisi Ali Haydar Kaytan öldürüldü

Ali-Haydar-Kaytan

Ali Haydar Kaytan kimdir?

Terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Ali Haydar Kaytan geçtiğimiz yıl hava operasyonu ile öldürüldüğü kesinleşti.1972’de PKK elebaşı Abdullah Öcalan da birlikte terör faaliyetlerine başlayan Kaytan, İçişleri Bakanlığının Terör Arananlar Listesinde Kırmızı Listede yer alıyordu.  Geçtiğimiz yıl kahraman ordumuz tarafından hava operasyonu ile öldürüldüğü iddia edildikten sonra ortalıkta görünmeyen Kaytan’ın imha edildiği terör örgütünden kaçanlar tarafından doğrulandı. PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın en güvendiği adamlarından biri olan Kaytan buna rağmen terörist başı Öcalan tarafından iki kere sorgulanmaktan kurtulamamıştı. Kendisi gibi terörist olan eşi PKK tarafından Bekaa Vadisinde öldürülen Ali Haydar Kaytan, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a mutlak bağlılık bildirerek hayatını kurtarmıştı. PKK’nın Avrupa yapılanmasını da yöneten Kaytan, İsveç Başbakanı Olof Palme suikastı sonrası Almanya’da gözaltına alınmış ve 7 yıl hapis cezası almıştı.

Ali Haydar Kaytan
Ali Haydar Kaytan Almanya’da yargılanmıştı

PKK’daki örgüt içi infazları emretti

PKK yöneticisi Kaytan 1994’de Almanya’dan dönüş yaparak PKK’nın yönetici kadrosu arasında yerini aldı. PKK’nın televizyon ve gazetelerinde sıklıkla görüş bildiren terörist Kaytan, “devrim” için çok az zaman kaldığını iddia ediyordu. Ali Haydar Kaytan örgüt içinde sayısı binleri ifade eden infazların emir veren uygulayıcısı da biliniyordu. Sorguya aldığı bazı kadın teröristlere ateş ettiği bununla yetinmeyip kafalarına tüfekle vurarak bedenlerini tanınmaz hale getirene kadar işkence ettiği örgütten kaçanlar tarafından açıklanmıştı. Ali Haydar Kaytan 25 yıl önce yaptığı bir açıklamada terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ı hâşâ Kürtlere inen bir peygambere benzetmiş ve terörist başı Öcalan öncesi Kürtler’in dönemi lanetlenmiş bir dönem olarak değerlendirmişti.

PKK’daki çözülme artacak

Ali Haydar Kaytan’ın imha edildiğinin kesinleşmesi, terör örgütündeki çözülmenin arttığını gösteriyor. Türkiye’nin PKK ile mücadelede konsept değişikliğine gitmesiyle elebaşları artık SİHA ile yerinde imha ediliyor. Hülya Eroğlu, İsmail Özden, Esme Erat, Emrah Bayer, Medeni Sayılgan gibi üst düzey PKK yöneticileri imha edildi. Terör örgütü yöneticisi Murat Karayılan bu durumu “başımızı kaldıramıyoruz” sözleriyle açıklamıştı.

Terör örgütü PKK, örgüt içindeki çözülmeyi arttırmamak için elebaşlarının imha edildiğini reddedemeyeceği zamana kadar saklamayı seçiyor. Örgütün sözcüsü durumundaki sözde medya kuruluşları neredeyse her gün Türkiye’ye karşı zafer kazandıklarını iddia ederek yalanlara devam ediyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın