Beşar Esed ve PKK ortaklığı ordumuza iftira attı

240320181507274655276_2-41

Suriye’de Beşar Esed rejiminin kontrolündeki Suriye Arap Haber Ajansı SANA pişkin bir yalana imza attı.

22 Mart 2018 tarihinde Suriye rejimine ait SANA haber sitesinde ve Lübnan basınındaki bazı gazetelerde, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan Brat Antik Şehri’nde bulunan Juliana Kilisesi ve Brat Manastırı’nın Türk savaş uçakları tarafından bombalandığını iddia eden bir dizi haber yapıldı.

Esed rejiminin Arkeoloji ve Müzeler Müdürü Mahmut Hammud’un açıklamalarına dayandırılan haberlerde TSK’nın Afrin ve çevresinde bulunan tüm tarihi ve arkeolojik bölgeleri hedef aldığı iddia edildi. Afrin’e düzenlenen hava harekâtı sırasında Juliana Kilisesi ve Brat Manastırı’nın yerler bir olduğu ileri sürüldü. Hava harekâtından sonra ise TSK güdümündeki ÖSO kuvvetlerinin tarihi kilise ve manastırın olduğu bölgeye gelerek, tahribata devam ettiği iddia edildi. Haberlerde Türkiye’nin tarihi ve arkeolojik alanlara düzenlediği iddia edilen saldırıların durması için başta UNESCO olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuldu.

 

Dışişleri Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekâtı çerçevesinde Afrin bölgesi yakınlarındaki Brat Antik Şehrinde bulunan Juliana Kilisesi’nin ve Brat Manastırı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava harekâtları sırasında bombalandığı ve tahrip edildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Nitekim TSK bugüne kadar Brat bölgesine ve dolayısıyla Juliana Kilisesi’ne ve Brat Manastırı’na yönelik hiçbir hava harekâtı gerçekleştirilmemiştir. Ayrıca tarihi Juliana Kilisesi’nin 2013 yılında bazı silahlı gruplar tarafından tahrip edildiğine yönelik görsel ve haberler birçok açık kaynaktan teyit edilebilmektir.

 

Benzer gönderiler