Scroll Top

Fotomontajla devşirdikleri yalanı 3 yıl sonra tekrar paylaştılar

ispanya4

Firari FETÖ sanığı Bülent Keneş’in de aralarnda bulunduğu bir ekip tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen bir yalan bugünlerde tekrar dolaşıma sokuldu. İddiaya göre, İspanya’daki bir yarışma programında Türkiye’nin de şıklarda olduğu bir soru sorulmuştu: “Hangi diktatör Twitter’daki yorumlarından ötürü insanları gözaltına aldırır?” Soru  buydu ve şıklarsa : “Suudi Arabistan, Türkiye, İran ve İspanya şeklindeydi.

Yalan olduğu kısa sürede anlaşılmıştı

Programdan alındığı iddia edilen ekran görüntüsü, 2014 yılında  başta Twitter olmak üzere sosyal medyada birçok Türk kullanıcı tarafından paylaşılmıştı. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya daha net bir şekilde çıkan, algı operasyonlarının bir parçası olan bu girişimin yalan olduğu tekrar kısa sürede anlaşılmıştı. 2014 yılında böyle bir program yoktu, program 2003-2008 yılları arasında yayınlamıştı. “Antena 3”kanalında yayınlanan “Quién quiere ser millonario?” (Kim milyoner olmak ister) isimli programdan alınmıştı. Görselin fotomontaj olduğu 2014 yılında Hürriyet ve En Son Haber sitelerinde de yer almıştı.

Görüntüdeki sunucu Carlos Sobera Pardo ise o tarihlerde aynı televizyon kanalında yayınlanan “Atrapa un millón” (Bir milyonu kap) adlı bir başka yarışma programını sunuyordu.

Montaj yapılan programın orijinal kaydı:

 

Benzer gönderiler