İBB’ye ait iş yerlerinden alınan kiralar ertelenmedi mi?

EKrem İmamoğlu

İlk koronavirüs vakasının tespit edildiği 10 Mart’tan bu yana Türkiye bir dizi tedbir aldı. Bu tedbirlerin önemli bir kısmı halkın sağlığını korumaya, bir kısmı da halkın ekonomik ihtiyaçlarına katkı sağlamaya yönelik oldu.

Hükümet 18 Mart’ta koronavirüs salgının etkilerini azaltmak için 100 milyar lirayı kapsayan “ekonomik istikrar kalkanı” paketini devreye soktu. Ardından koronavirüsten etkilenen iş yerlerinin kira ödemelerini aksatmaları durumunda tahliye edilmelerinin önüne geçen torba yasa 25 Mart’ta Meclis’te kabul edildi.

Bu kapsamlı paketin ve Meclis’teki düzenlemenin öncesinde ise birçok belediye kendilerine ait iş yerlerinin kiralarını ertelediklerini açıklamıştı. AK Parti, CHP ve MHP’ye ait çok sayıda belediye ardı ardına bu kararı aldıklarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu konuda bir adım attığını duyurmadı.

İBB’nin 2020 yılı bütçesi 25 milyar 850 milyon lira. Kamuoyu, Türkiye’nin en yüksek bütçeye sahip belediyesi olan İBB’nin koronavirüs ile mücadele kapsamında iş yeri kiralarını neden ertelemediğinin cevabını merak ediyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın