“Sadece Suriyelilere Covid-19 Testi Ücretsiz” Yalanı

covid

Suriyelilere yönelik algı ve provokasyonlar devam ediyor. Bu kez yine CHP milletvekili adayı ve araştırmacı Kemal Özkiraz sosyal medya üzerinden yaptığı yalan yanlış paylaşımlarla dikkat çekmeye çalıştı. CHP’li Özkiraz’ın iddiasına göre Suriyelilere hastane masrafları tamamen ücretsizken Türk vatandaşlardan para alınıyor ve sigortası olmayan hastalardan Covid-19 testi için ücret talep eden devlet hastanesi, hastayı Suriyeli olarak kaydedince ücret alınmıyor.

 

 

 

 

SGK korona virüs salgını ile mücadele sürecindeki son gelişmeleri de dikkate alarak Sağlık Uygulama Tebliği’nde özel düzenlemeler yapmıştı. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla 24 Mart 2020’den bu yana geçerli olan Covid-19 tanısı konulanlara test, tedavi ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200409-7.htm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Ekim 2020 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında sözlü olarak da ifade ettiği “Türkiye, herkese ücretsiz test ve tedavi imkanı sağlamıştır” bu iddiaları yalanlar niteliktedir. Kemal Özkiraz’ın paylaşımının altına ücretsiz test yaptıran vatandaşların yaptığı yorumlar da dikkat çekti. Özkiraz’ın algı çalışması elinde patladı.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın