Ankara’da askeri casusluk operasyonu

Casuslara göz açtırılmıyor

Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarısını baltalamak için yaptırımlar işe yaramayınca başvurulan casusluk faaliyetleri deşifre ediliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2’si emekli albay, 1’i astsubay ve 1 sivil şahıs, askeri projelerde casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Şüphelilerin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki helikopter, gemi ve silah sistemleri gibi millî güvenliği ilgilendiren projelerden bilgi sızdırdığı açıklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı şüphelilerin ” devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin edip, açığa çıkardıklarının tespit edildiğini” açıkladı. 12 Ocak’ta Millî İstihbarat Teşkilatı’nın Savunma Sanayi Başkanlığı ile yaptığı ortak çalışma ile savunma sanayine dair bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle 6 şüpheli gözaltına alınmıştı.

23 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından TCG 515 İstanbul Savaş Gemisi denize indirilmişti. Aynı gün Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3’üncü Gemi İlk Kaynak Töreni gerçekleşmişti. Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarılarının tüm dünya tarafından kabul edildiği dönemde arka arkaya gelen casusluk operasyonları dikkat çekti.

Yaptırımlar işe yaramadı casusluk başladı

Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarıları Zeytin Dalı Harekâtı ile tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Suriye ve Libya’da başarılarını tüm dünyanın takdir ettiği yerli savunma sanayi ürünlerimize engellemeler de başlamıştı. Almanya’da başlayan bu yaptırımlar bir süre sonra AB ülkesi diğer ülkelere sıçramış ancak beklenen etkiyi göstermemişti. Türkiye yapılan tüm engellemelere rağmen savunma sanayisini güçlendirmeyi başarmıştı. Kardeş ülke Azerbaycan’ın Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ’ı kurtarmasında Bayraktar SİHA’lar büyük rol oynamıştı. Ermeni lobisinin baskısıyla Bayraktar SİHA’larda kullanılan merceklerin satışı Kanada tarafından engellenmişti. Ancak Türk mühendisleri kısa sürede aynı merceği yaparak bu yaptırımı da boşa çıkarmıştı. Türk savunma ürünleri dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmeye başlandı.

ASELSAN hep hedefteydi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başlattığı savunma sanayisinde yerlileşme hamleleri Fetullahçı Terör Örgütü’nün ihanetleri ile engellenmişti. Yerli projelerde çalışan ASELSAN mühendisleri, FETÖ tarafından şehit edilmişti. FETÖ şehit ettiği ASELSAN mühendislerinin dosyalarını kapatmak için örgüt üyesi savcıları kullanmıştı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında MİT’in düzenlediği operasyonda, ülkemizin enerji sırlarını sızdıran 6 kişilik bir casusluk şebekesi yakalanmıştı.

 

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın