Darbe bildirisi hazırlayan FETÖ’cülere ne oldu?

DARBE BİLDİRİSİ NEFRETLE KARŞILANDI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli 104 amiralin 4 Nisan 2021 tarihinde yayınladığı darbe bildirisi Türkiye’de infiale sebep oldu. Darbe bildirisi mantığıyla yazılan ve içinde tehditler yer alan darbe bildirisi sonrası 10 emekli amiral gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan soruşturma başlattı. Aralarında 15 Temmuz gecesi bir karakola sığınan emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu’nun da yer aldığı, başarısız darbe girişimindeki amirallerin darbe bildirisi içerisinde Kanal İstanbul, hiç tartışılmamış Montrö Sözleşmesi gibi maddelerin yer alması hükûmet tarafından sert tepki ile karşılandı. 15 Temmuz darbe girişiminin acı hatıraları henüz geçmemişken yapılan açıklanan bu darbe bildirisi ve içerisindeki tehditler, darbecilerin akıbetini tekrar hatırlatmayı gerekli kıldı.

 

FETÖ’CÜ AMİRALLER VE GENERALLER TUTUKLANDI MI?

15 Temmuz gecesi katliam yapan general ve amiraller, başarısız darbe girişimi sonrası tek tek gözaltına alınarak yargı önüne çıkarıldı. Tek tek polis gözetiminde isimleri ve makamları söyletilen FETÖ’cü general ve amiraller şaşkınlık içerisindeydi. Yıllarca kendilerini en imtiyazlı zümreden gördükleri için başarısız darbe girişimi sonrası gördükleri muameleden şaşkınlık içerisindeydi. İşte, tekrardan darbe hevesi kuran başta emekli amiraller olmak üzere herkesin ibret alması gereken o isimler ve aldıkları cezalar:

 • Genelkurmay Personel İşlem Daire Başkanı FETÖ’cü Tuğgeneral Uğur Şahin: 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
 • Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral rütbesi olan Timurcan Ermiş: Ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Tuğamiral Hasan Kulaç. FETÖ’nün TSK’daki trolü “Analizi Harbiyeli”nin ağabeyi de olan Kulaç, ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Tuğamiral Oğuz Karaman, ağırlaştırılmış müebbet,
 • Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral rütbesi olan Sadık Köroğlu, ağırlaştırılmış müebbet,
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğamiral Murat Şirzai, ağırlaştırılmış müebbet cezası,
 • Deniz Kuvvetleri Hareket Eğitim Daire Başkanı Tuğamiral İhsan Bakar ağırlaştırılmış müebbet,
 • Genelkurmay İstihbarat Başkanı, Korgeneral Mustafa Özsoy müebbet,
 • YAŞ Üyesi ve Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası alarak en  çok ceza alan isimlerden oldu.
 • 141 kez ağırlaştırılmış müebbet alan bir başka isim Kara Kuvvetleri Kuvvet Gelişim ve Teşkilat Daire Başkanı Tuğgeneral rütbesi olan Erhan Çaha oldu.
 • Genelkurmay Hareket Plan Daire Başkan Yardımcısı Tuğgeneral rütbesi olan Alpaslan Çetin,  müebbet hapis ile cezalandırıldı.
 • 15 Temmuz sonrası yakalandığında üzüntüden kendini duvara yapıştıran Kara Kuvvetleri Personel Plan Üretim Daire Başkanı Tuğgeneral Ahmet Bican Kırker, işlediği suçlar nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.
 • Hava Savunma ve Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Kemal Mutlum, katliam işleyen pilotlara emir veren isimlerden biriydi. 79 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.
 • Kara Kuvvetleri Harbe Hazırlık ve Eğitim Daire Başkanı olarak düşmana karşı kullanması gerektiği makamını devlete ve millete karşı kullanan Tuğgeneral Ali Rıza Çağlar, müebbet cezası aldı.
 • FETÖ’cü hainlerin kümelendiği Kara Harp Okulu Komutanı olan Tuğgeneral Ali Rıza Çağlar’a ağırlaştırılmış müebbet verildi.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme Değerlendirme Başkanı Tuğamiral Ali Murat Dede, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.
 • KKK Cari Harekat ve Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Adem Boduroğlu ve

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Muharebe Elektronik Bilgi Sistemleri Okulu Komutanı Tuğamiral Muhittin Elgin, ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı.

 

HAİNLERDEN KURTULAN TÜRK ORDUSU ESKİ GÜCÜNE KAVUŞTU

Başarısız darbe girişimi sonrası FETÖ’cü hainlerin tutuklanması ve ihraçları sonrası Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Bahar Kalkanı harekâtları düzenleyen kahraman ordumuz, içindeki hainlerden kurtuldukça eski gücüne kavuştu. Kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ’ı kurtarmasına yardım etti. Başarısız darbe girişimine tevessül edecek hainleri temizledikçe daha güçleneceği şüphe götürmez bir gerçek.

 

FETÖ’nün TSK mahrem yapılanması nedir? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Benzer Gönderiler