FETÖ tutuklusu Enver Altaylı’nın kızı Almanya’dan yardım istedi

257

FETÖ soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl Ağustos ayında tutuklanan eski MİT’çi Enver Altaylı için Alman medyası devreye girdi.

Enver Altaylı’nın kızı Alman ajansı DPA’ya açıklamalarda bulundu.

Enver Altaylı’nın kızına göre babası şu anda Sincan Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Aile üyeleri, Altaylı hakkında henüz iddianame hazırlanmadığını da belirtti.

Altaylı’nın kızı, konuyu daha önce kamuoyu ile paylaşmak istediklerini ancak bunun babasının durumuna olumsuz etki etmesinden endişe ettiklerini iddia etti.

Ailesi Alman hükümetinden yardım istedi

FETÖ’cüleri yurt dışına kaçırmaya çalıştığı için tutuklanan Enver Altaylı’nın kızı, “Alman hükümetinin babamın salıverilmesi ve dava sürecinin hızlandırılması için daha çok çaba göstermesini istiyoruz” dedi.

Konudan haberdar olduğunu açıklayan Alman Dışişleri Bakanlığı, Türk makamlarıyla irtibat hâlinde olduklarını belirtti. Ancak aile, gözaltındaki Altaylı’nın çifte vatandaşlığının olmasından ötürü Türk makamlarının konsolosluk desteği verilmesini engellediğini öne sürüyor.

Eski MİT mensubu olan ve CIA ile yakın ilişkileri olan Enver Altaylı 1968 yılında MİT tarafından Doğu Avrupa hukuku konusunda araştırmalar yapmak üzere Almanya’ya gönderilmişti. Altaylı’nın FETÖ’nün Orta Asya ülkelerindeki yapılanmasını kurduğu ortaya çıkmıştı.

Enver Altaylı’nın damadı da FETÖ’den tutuklanmıştı. Damadı açıklamasında FETÖ elebaşı Mustafa Özcan’ın kız istemeye geldiğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin