İngiltere’nin gündemi Türkiye’den gelecek yardımlar

56

İngiltere’de gündem, Türkiye’den gelecek yardımlar gündem oldu.

İngiltere hükümeti, sağlık çalışanlarına yeterli sayıda koruyucu ekipman sağlayamaması ve tek kullanımlık önlüklerin tekrar kullanılmasını önermesi nedeniyle büyük baskı altında.

İngiliz Daily Mail gazetesi “Türkiye’den gelecek 400 bin koruyucu önlüğün gecikmesi bütün sağlık hizmetlerini durdurabilir” ifadelerini kullandı.

Ancak İngiltere’nin Türkiye’den 84 ton koruyucu ekipman geleceğiyle ilgili duyuruyu, sevkiyat garanti altına alınmadan yaptığı ortaya çıktı.

The Times gazetesinin hükümet içindeki bir kaynağına göre, İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick iyi bir haber vermek isterken erken davrandı. Aynı kaynak, ürünler yola çıkmadan önce duyuru yapmalarının hata olduğunu kabul etti.

Gazeteye konuşan Türk kaynakları ise açıklamanın 18 Nisan Cumartesi günü yapılmasına rağmen resmi talebin ancak 19 Nisan Pazar günü geldiğini belirtti.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da gecikmenin sorumlusunun Türkiye olmadığını belirterek, “Evrak, izin, gümrük gibi bizim yapmamız gereken ne varsa yapıldı. Mesele, İngiltere hükümeti ile Türkiye’deki özel bir şirket arasında.” dedi.

Yaklaşık 100 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği İngiltere’de, kişisel koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle hükümetin üzerindeki baskı giderek artıyor.

İngiltere 84 tonluk sevkiyat bekliyor

Bakan Jenrick, 18 Nisan’da koruyucu ekipman sıkıntısıyla ilgili soru üzerine, Türkiye’den 19 Nisan’da yeni bir sevkiyat beklediklerini söylemişti.

Bu ürünlere küresel çapta yoğun talep olduğuna dikkati çeken Jenrick, “Yarın Türkiye’den yaklaşık 84 tonluk büyük bir kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı bekliyoruz. Bunun içinde 400 bin önlük de olacak.” diye konuşmuştu. Ancak, ürünlerin pazar günü gelmemesi hükümete karşı tepkiye neden olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin