MİT’ten FETÖ’ye bir darbe de Afrika’da

fetö afrika 1

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Orta Afrika ülkesi Gabon’daki FETÖ yapılanmasını çökerten bir operasyonla 3 elebaşını Türkiye’ye getirdi.

FETÖ’nün Gabon yapılanması içindeki Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal, MİT operasyonuyla ele geçirildi.

Sorguları sürüyor

Gabon’un başkenti Librevil’den özel uçakla getirildikleri Türkiye’de adli makamlara teslim edilen elebaşların sorgusu sürüyor. FETÖ’cülerin üzerinde örgütsel dokümanlar, 20 bin 800 ABD doları, 12 milyon Orta Afrika frangı (yaklaşık 91 bin 711 TL) ve muhtelif elektronik haberleşme cihazları bulundu.

Edinilen bilgiye göre Özpınar hakkında Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği ve Seydişehir Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan arama ve yakalama kayıtları bulunuyor.

Gabon’un başkenti Librevil’deki Uluslararası Türk Gabon Okulu Müdürü olarak görev yapan Özpınar, Mayıs 2017 itibarıyla Kenya çapında faaliyet gösteren “Işık Akademileri” (Light Academy) adlı örgüt kurumlarının eğitim koordinatörü ve genel direktörü pozisyonundaydı. Özpınar’ın ByLock haberleşme uygulamasını kullandığı da tespit edilmişti. Yakalanan elebaşlardan Demirönal hakkında da Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliğince “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan verilen tutuklama ve yakalama kararı bulunuyor. Demirönal, FETÖ’nün Gabon yapılanmasına ait Işık Okulları‘nda (eski adı Ecole Privée International Turco-Gabon) müdür olarak görev yapıyordu.

Avrupa’dan Afrika’ya para transferlerini yönetiyordu

Akbaş hakkında ise Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği ile Osmaniye 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan verilen arama ve yakalama kaydı var. ByLock kullanıcısı olan Akbaş, Gabon’da Işık Okulları‘nın genel müdürlüğünü yaparken örgütün Avrupa’dan Afrika’ya yaptığı para transferi faaliyetlerini de yönetiyordu. Gabon’daki üst düzey isimlerin 23 Mart’ta Gabon güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. MİT, FETÖ’yle mücadele çerçevesinde örgütün yurt dışı yapılanmasını çökertmek amacıyla onlarca ülkede operasyon düzenleyerek çok sayıda elebaşını Türkiye’ye getirmiş ve adli makamlara teslim etmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın