Scroll Top

Özel Haber: Alman Büyükelçi Patriotları unuttu Türkiye’ye S-400 tehdidi savurdu

Screenshot_5

Türkiye’nin kendi hava savunma sistemine sahip olmasından rahatsız olan ülkeler listesine ABD’den sonra Almanya’da katıldı.

Alman Büyükelçi Martin Erdmann, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planı konusunda ABD’nin endişelerine katıldıklarını belirtmesi şaşkınlık yarattı. Başkent Üniversitesi ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliği ile düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansında konuşan büyükelçi “Türkiye, NATO ile uyumlu olmayan sistemde karar kılarsa sonuçlarını hesaba katmalıdır” dedi.

Patriotları çektiler

Almanya ve ABD 2015 yılında Patriot hava savunma sistemlerini çekme kararı almışlardı. ABD çekme kararına bahane olarak “yazılımında değişiklik yapılacak” kılıfı uydururken Almanya’nın açıklaması adeta Türkiye ile dalga geçiyordu: “Suriye’den füze tehdidi hemen hemen hiç kalmadı.”

Türkiye o tarihten sonra Suriye rejimi ve terör örgütü PKK’nın füze saldırılarına maruz kaldı. Zeytin Dalı Harekâtı başladığında Almanya’nın Türkiye’ye gösterdiği müttefiklik ise PKK’lı teröristlerin eylemlerine göz yummak ve Türkiye’ye savunma sanayisinde örtülü ambargo uygulamak olmuştu.

Almanya’nın Rusya tutarsızlığı

Almanya, NATO üyesi ülkeler içinde ABD tarafından Rusya ile ilişkileri nedeniyle en çok eleştirilen ülkelerden biri. NATO zirvesine katılan Trump’ın söylediği sözler damgasını vurmuştu. “Bir dakika, sizi Rusya’ya karşı korumalıyız da siz niye Rusya’ya milyarlar ödüyorsunuz?”

Almanya Rus doğalgazını aracısız almak için Kuzey Akım-2 boru hattını devreye sokmaya çalışıyor. Bu nedenle de ABD tarafından yaptırımla tehdit edilen ülkelerden biri.

Almanya ABD’nin hedef tahtasında

Alman Büyükelçi’nin ABD’nin tezlerini –NATO defalarca S-400 kararının Türkiye’ye ait olduğunu açıkladı-  tekrarlaması ABD’nin ülkesine yönelik baskısını arttırdığı bir döneme denk geldi.

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell’in, Berlin’in savunma harcamalarını azaltma planlarını eleştirmesi ülkede olay olmuştu.

Trump’ın gelini ve danışmanı Lara Trump’ta Merkel’in mültecileri kabul etmesini “Almanya’nın çöküşü” olarak tanımlamıştı.

 

Benzer gönderiler