Slovakya’de doğum yapan kadınlara rehin uygulaması

Slovakya’daki hastanelerin doğum yapan kadınları sigorta ödeneği alabilmek için zorla alıkoyduğu iddia edildi.

İddialara göre Slovakya’daki hastaneler doğum yapan kadınları sigorta ödeneği alabilmek için 4 gün süre ile zorla alıkoyuyor. Özellikle Roman asıllı yeni annelere uygulandığı söylenen alıkonulma süreci boyunca kadınlara şiddet uygulandığı ve ırkçı saldırılar yapıldığı öne sürülüyor.

AP haber ajansı bahsi geçen iddiaların doğruluğunu araştırmak için Slovakya’ya gitti. Slovakya’da doğum yapan Roman asıllı Monika Krcova, hastanede neler yaşadığını anlattı. 4 günden daha erken sürede taburcu olmak isterse sağlık personelinin kendisini engelleyeceğini bildiğini söyleyen Monika, doğumdan iki gün sonra ziyaret saati sırasında kapıların kilitli olmamasını fırsat bilerek kaçtığını belirtti. Birkaç gün sonra bebeğini almak için hastaneye giden Monika’ya bu defa da yasa dışı olarak 20 Euro ceza kesildi.

AP’nin araştırması, Avrupa Birliği’ne üye olan Slovakya’nın hastanelerinde doğum yapan kadınların rutin şekilde alıkonulduğunu ortaya çıkardı. Alıkonma sürecine itiraz edenlere ise baskı ve şiddet uygulanıyor. Doktorların doğum yapan kadınları bırakmamasının sebebi ise hükümet tarafından ödenen ek gelir hakkını kaybetmemek. Slovakya Sağlık Bakanlığı sağlık durumu ne olursa olsun doğum yapan kadınların 4 gün boyunca bebekleri ile beraber hastanelerde kalmasını öneriyor. Fakat birçok hastane bakanlığın önerisini zorunlu olarak uyguluyor ve bebekleri sürekli olarak farklı testlere tabi tutuyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın