Zekeriya Öz ABD Başkonsolosluğu’na özel hatla tekmil vermiş

FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün 17 Aralık yargı darbe girişiminden hemen önce ABD Başkonsolosluğu ile çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı.

ABD İstanbul Başkonsolosluğunda görevli Metin Topuz’un, firari FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz ile irtibatlı olduğu ortaya çıktı.

Başkonsolosluk görevlisi Topuz, 23 Eylül 2013 ve 4 Ekim 2013 tarihleri arasında Zekeriya Öz ile toplam 29 dakika konuşma gerçekleştirdi.

Zekeriya Öz’ün güvenli görüşebilmesi için ABD Başkankonsolosluğu’yla Çağlayan Adalet Sarayı’nın santraline kayıtlı olmayan özel bir hat kurulduğu ortaya çıkarıldı.

Ayrıca Metin Topuz’un, Zekeriya Öz’ün oğlu Talha Öz’le görüştüğü de öğrenildi. Topuz’la 8 Ekim 2013 günü konuşan Talha Öz, bu görüşmeden 8 gün sonra yurt dışına çıktı. Metin Topuz’un Zekeriya Öz ve oğlu Talha Öz’le yaptığı görüşmelerin, 17 Aralık darbe girişiminin hemen öncesinde olması dikkat çekti.

FETÖ’cü polis müdürleriyle de irtibatlı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’cü polis müdürleri Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Mahir Çakallı ve Mehmet Akif Üner’in de Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz ile yaptıkları telefon görüşmelerini ortaya çıkarmıştı.

Rıza Zarraf’ın ABD’de tutuklanmasına ilişkin bilgi ve belgelerin FETÖ’cüler tarafından yurt dışına çıkarıldığı ve belgeleri ABD New York Bölge eski Başsavcısı Preet Bharara’ya polis müdürlerinin gönderdiği belirlenmişti.

84 gündür FETÖ sorusuna suskun

ABD Ankara Büyükelçiliği, başsavcılığın 17-25 Aralık yargı darbesi, MİT tırları ihanet operasyonu ve 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cülerin ABD Başkonsolosluğu ve elçilikle yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgili sorularına sessiz kaldı. ABD Büyükelçiliği savcılığın ısrarlı taleplerine rağmen sessizliğini sürdürmesi dikkat çekiyor. Elçilik, savcılığın  MİT tırlarının durdurulması olayını organize eden FETÖ imamları Bayram Andaç ve Muharrem Gözüküçük’ün, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon görüşmeleri hakkındaki sorularına 84 gündür cevap vermedi. 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz’ün de darbe girişiminden 6 gün sonra ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından telefonla arandığı belirlenmişti. ABD temsilciliği buna da bir açıklama getirememişti.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın