İtalya göçmenlerin hakkını koruyamamakla suçlanıyor

İtalya göçmenlerin yaşam hakkını koruyamamakla suçlanıyor

İtalya göçmenlerin yaşam hakkını koruyamamakla suçlanıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, İtalya‘nın, 2013 yılında Akdeniz‘de batan bir teknede yaşamını yitiren 200’den fazla göçmenin “yaşam hakkını koruyamadığının” tespit edildiğini açıkladı. Komitenin yaptığı yazılı açıklamada, 10 Ekim 2013 tarihinde Akdeniz’de yaşanan göçmen faciasının soruşturma sonuçları bildirildi. Kazadan kurtulan fakat ailelerini kaybeden üç Suriyeli ve bir Filistin vatandaşı ortak şikayette bulunduktan sonra Komite’nin kazayı araştırdığı ve kararını verdiği açıklandı. Komite’nin açıklamasında, İtalya’nın, 400’den fazla yetişkin ve çocuğu taşıyan batmakta olan tekneden gelen çeşitli imdat çağrılarına anında yanıt vermediği kaydedildi. Bunun sonucu olarak da 60’ı çocuk 200’den fazla düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğine işaret edildi. Açıklamada, gece Libya’dan hareket eden bir balıkçı teknesinin denize açıldıktan birkaç saat sonra battığı belirtildi. Teknenin, İtalyan adası Lampedusa’nın 113 kilometre (70 mil) ve Malta’nın 218 kilometre (135 mil) güneyinde, uluslararası sularda Berberi bayrağı taşıyan bir tekne tarafından vurulduğu bilgisine yer verildi.

İtalya göçmenlerin çağrılarına yanıt vermedi

Göçmenler acil çağrıda buluncu ancak İtalya göçmenlerin çağrılarına yanıt vermedi. Yapılan yazılı açıklamada, teknede bulunanlardan birinin İtalyan makamlarını arayarak teknenin batmakta olduğunu ve koordinatları verdiği kaydedildi. Aynı kişi İtalyan acil yardım ekiplerini aramasına rağmen  öğleden sonra Malta arama ve kurtarma ekiplerinin bölgeye geldiğini aktardı. Öte yandan, açıklamada Malta devriye botunun olay yerine 17.50’de ulaştığında teknenin çoktan alabora olduğu vurgulandı ve  Malta’nın talebi üzerine teknenin battığı yere yakın bir bölgede olan İtalyan donanmasına ait bir geminin 18.00’de bölgeye intikal etmesi talimatı verildiği belirtildi.

italya göçmen bm

İtalya göçmenlerin batan teknesine yardım edebilirdi

Açıklamada, acil duruma rağmen İtalyan operatörün sadece tekneden arayan kişinin telefonunu Malta Kurtarma Koordinasyon Merkezine iletmekle yetindiği bildirildi. Komite, aldığı tüm bu bilgilerle, İtalya’nın teknedeki 200’den fazla düzensiz göçmenin “yaşam hakkını koruyamadığının” tespit edildiğini duyurdu. Ölen göçmenlerin çoğunun Suriyeli olduğu belirtildi. Komite üyesi Helene Tigroudja, kazanın Malta arama ve kurtarma bölgesi içindeki uluslararası sularda meydana geldiğini belirtti: “Ancak konum gerçekten de İtalya’ya ve donanma gemilerinden birine en yakın konumdaydı. İtalyan yetkililer acil durum çağrılarının ardından hemen donanma gemisini ve sahil güvenlik botlarını bölgeye yönlendirmiş olsalardı, kurtarma gemisi, tekneye batmadan en geç iki saat önce ulaşmış olacaktı. Batan tekne İtalya’nın arama ve kurtarma bölgesinde yer almasa da, İtalyan makamlarının göçmenlerin hayatlarını kurtarmak için arama kurtarma görevini destekleme görevi vardı.”

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın