Scroll Top

8 yaşındaki mülteci çocuk New York Eyaleti Satranç Turnuvası’nı kazandı

phpzXcx8r

Bir sığınma evinde yaşaması ve satrancı yalnızca bir sene öncesinde öğrenmiş olmasına rağmen 8 yaşındaki Nijeryalı mülteci Tanitoluwa Adewumi, bu ay başında düzenlenen New York Eyaleti Satranç Turnuvası’nı kazandı.

Hikâye dünyanın dört bir yanındaki önde gelen haber sitelerine taşındı.

Tanitoluwa, ailesiyle birlikte daha güvenli bir yer arayışı için Nijerya’dan iltica ettiğinde yedi yaşındaydı. Terör örgütü Boko Haram tehdidinden kaçan Tanitoluwa ve ailesi, ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve 2017 yılında New York’a geldi.

Arkadaşları tarafından çağrıldığı ismiyle Tani, Manhattan Kip Körfezi’ndeki Murray Hill’de bulunan yerel bir ilkokula başladı. Okulda yarı zamanlı olarak çalışan bir satranç hocası ona oyunu öğretti. Aile ise o sırada bir evsiz sığınağında yaşıyordu.

Tani’nin okulundaki satranç derslerini organize eden Russell Makofsky, Tani’den ücret almamaya karar verdi. Bir sene içerisinde Tani’nin USCF puanı 1473’e ulaştı ve Amerika’daki sekiz-yas grubu satranç oyuncuları arasında 27. sıraya yükseldi.

Tani, 9-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen New York Eyalet Turnuvası’na katildi. Kendi yaş grubunun kategorisinde turnuvayı beş galibiyet ve bir beraberlikle kazandı.

Tani New York Times’a yaptığı açıklamada “Gelmiş geçmiş en genç satranç ustası olmak istiyorum.” dedi.

Tani’nin okulunun müdürü Jane Hsu ise New York Times’a öğrencisinin başarısının “ilham verici” olduğunu söyledi.

Tani’nin başarısı New York Times, The Telegraph, NBC, CBS, Insider, El Pais ve Yahoo gibi pek çok uluslararası medya kuruluşunca haberleştirildi.

Tani’nin katıldığı satranç programının direktörü Makofsky ise GoFundMe’de Tani ve ailesine yardım için bir kampanya başlattı. Açılan hesapta şu ana kadar Tani ve ailesinin normal bir eve taşınmasına yetecek kadar (187,760 dolar) yardım toplandı.

Benzer gönderiler