ABD’de cezaevinde işkence gören Salvadorlu göçmen nihayet salıverildi

H12-Laura-Monterrosa-800x450

Geçtiğimiz ay kamuoyunun gündemine ABD’deki cezaevinde kendisini ziyaret etmek isteyen yetkililere izin verilmeyen ve bir gardiyanın cinsel saldırısına uğrayan gözaltındaki göçmen kadın olarak gelen Laura Monterrosa salıverildi.

Monterrosa, hak savunucusu grup Grassroots Liderliği tarafından yürütülen bir aylık kampanya sürecinden sonra serbest bırakıldı.

Grassroots Liderliği Kongre’den 45 üyenin imzaladığı ve Salvadorlu kadının yaşadığı iddia edilen cinsel istismarın soruşturulmasını talep eden bir mektubu İç Güvenlik Bakanlığı’na sunmuştu.

Monterrosa’nın kasım ayında yayınladığı ve söz konusu cezaevinde yaşadığı istismarı anlattığı mektuptan sonra aynı cezaevindeki diğer birçok kadın da benzer iddialarda bulundu.

Rewire News isimli haber sitesinin Monterrosa ile yaptığı telefon görüşmesinde istismarcı gardiyanın halen cezaevinde çalışmaya devam ettiği öğrenildi. Grassroots Liderliği, cezaevinden sorumlu olan ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) bürosundan ilgili soruşturmayı yapmasını talep etti. Fakat ICE harekete geçme noktasında başarısız oldu. ICE’nin kendi inisiyatifiyle başlattığı soruşturmada Monterrosa’nın iddialarının delilden yoksun olduğunu açıkladı. FBI aralık ayında soruşturmayı devraldı. Bu süreçte Monterrosa’nın sağlığı istismarcısı ile sürekli karşılaştığı ve ICE’nin kendisini hücre hapsiyle tehdit ettiği için kötüleşmeye başladı.

Hücre hapsine konduktan sonra ocak ayında intihara teşebbüs etti. Monterrosa’nın bütün olan bitenden sonra serbest bırakılması yorumcular tarafından tam anlamıyla bir kazanım olarak görülmüyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın