Scroll Top

Avrupa ordusuna serbest dolaşım hakkı

42538267_303

Avrupa Birliği (AB), askerler ile aralarında tank gibi ağır zırhlı araçların da bulunduğu askeri malzemelerin kendi sınırları içerisinde daha kolay hareket edebilmesi için “askeri Schengen bölgesi” kurmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu tarafından Çarşamba günü açıklanan plana göre AB, 28 üye ülkesinde farklı olan asker, askeri malzemeler ile tehlikeli maddeleri taşıma yönetmeliklerinin uyumlulaştırılması için çalışacak.

Bununla, AB’nin 26 ülkesi ile İsviçre, Lichtenstein, Norveç ve İzlanda’da geçerli olan ve bu ülkelerin toprakları içerisinde pasaport kontrolü olmadan seyahat edebilmeyi sağlayan sistemin benzerinin askeri malzemeler için de kurulması hedefleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in geçen sene ortaya koyduğu 2025’e kadar AB’nin savunma birliğini koruma hedefine atıfta bulunularak, amacın AB içinde ve dışında askeri hareketliliği sağlamak olduğu belirtildi.

AB, NATO güçleri ve bu güçlerin malzemelerinin AB içerisinde daha rahat hareket etmesini amaçlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı öneride askeri nakliyat için uygun yol ve rotaların belirlenmesi ile yol ve köprü altyapılarının ağır zırhlı araç ile mühimmat sevkiyatlarına uygun hale getirilmesi planlanıyor.

Her ne kadar Komisyonu’nun sunduğu öneride Rusya’nın adı geçmese de Brüksel ile Moskova Ukrayna krizi ile Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından ilhakından bu yana gergin ilişkiler içerisinde.

Irkçı askerler tehlikesi

Avrupa Birliği’nin bu planında göz ardı edilen büyük bir tehlike var: Irkçı askerlerin daha hareket etmesi.

Almanya’da siyasetçilere suikast hazırlığındaki üyeleri askerlerden oluşan Nazi hücresi çökertilmiş bunun üzerine başlayan soruşturmalarda Alman ordusunda çok sayıda Hitler hayranı asker olduğu ortaya çıkmıştı.

İngiliz ordusuna mensup ırkçı bir hücre deşifre olmuştu. Hücrenin amacının ırk temelli bir savaş çıkarmak olduğu ortaya çıkmıştı.

İtalya’da ise bir jandarma birliğinin Mussolini dönemine ait flama kullandığı açıklanmıştı.

Benzer gönderiler