Scroll Top

ABD’de Müslüman kadının NBA maçı seyretmesine ırkçı tepki

Müslüman-kadın-800x450

Gazella Bensreiti adında Müslüman bir kadın Denver’da bir NBA maçını izlemek için katıldı ancak ondan başörtüsünü çıkarması istendi. Bensreiti, 8 yaşındaki kızının okul korosuyla birlikte milli marşı söylemesini izlemek için Denver Nuggets basketbol maçına katıldı.

Kadın bir görevli, “elini başıma uzatıp kafamdaki şeyi çıkarmam gerektiğini söyledi. Kendimi hiç bu kadar utanmış ve yıkılmış hissetmemiştim.” “Umarım kimse benim maruz kaldığım muameleyle karşılaşmaz, özellikle de küçük kızının yanında.” Nuggets arenasının yönetimi öncelikle yanıt vermedi ancak sonra meselenin bir yanlış anlaşılma olduğuna inandığını söyledi. Yönetim, “Olayın incelemesi sürüyor, çalışanlarımızı daha iyi eğiteceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

Kamera görüntülerinde Bensreiti’den cebinden bir şey çıkarması ve tekrar metal detektörden geçmesinin istendiği de görülüyor. Bensreiti, görevlilere dini sebeplerden ötürü başörtüsünü çıkaramayacağını söylese de görevli bunun üzerine “umurumda değil, bu başındaki şeyle içeri giremezsin” diyerek kadına baskısını sürdürdü. Bensreiti kadın görevliye, özel bir alanda başında bir şey olmadığını gösterebileceğini söyledi. Görevli daha sonra ofise gitti ve geri döndüğünde Bensreiti ile göz teması kurmaktan kaçınarak “tıpkı bir hayvanmış gibi” kapıdan geçmesini işaret etti. Sonunda kızını şarkı söylerken izlemeyi başaran Bensreiti, bu olayı kızıyla beraber sonsuza dek hatırlayacaklarını belirtti.

Benzer gönderiler