Scroll Top

ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu

abd-dezenformasyon-ifsa

ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu. 150’den fazla hesabın Amerika lehine dezenformasyon kampanyası yürüten bir ağa ait olduğu ortaya çıktı. Twitter ve Facebook bu hesapları askıya aldı. Bunun üzerine ABD Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, askeri bilgi operasyonları yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin inceleme başlattı. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Kahl’ın inceleme talimatıyla ilgili soruları yanıtladı. Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a herhangi bir bilgi vermediğini ancak bu ifşanın Bakanlığın askeri bilgi operasyonlarını mercek altına alması için bir fırsat olduğunu savundu. Psikolojik harp faaliyetleri olarak da “askeri bilgi destek operasyonlarını” yürüten birimlerin iş yapma biçimlerinin gözden geçirileceğini söyledi. Ryder, ayrıca psikolojik harp faaliyetlerinin ABD ordusunun halkla ilişkiler birimince yürütülmediğini, bunun ordu içerisinde ve dışarıdan istihdam ettiği birimler tarafından yürütüldüğünü belirtti.

abd-dezenformasyon-ifsa
ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu

Pentagon soruşturma başlattı

Ryder, şu ifadeleri kullandı: “Daha önce psikolojik operasyonlar olarak bilinen askeri bilgi destek operasyonları, Savunma Bakanlığının elindeki bir kabiliyet. En az savaşın kendisi kadar eski bir harp unsurudur. Bu operasyonları uluslararası önceliklerimiz bağlamında devreye sokarız. Burada bunların ABD yasalarına uygun ve Savunma Bakanlığı politikalarına uygun bir şekilde yürütüldüğünü ve bunun temini için denetlemek mekanizmasının olduğunu vurgulamalıyım.” Ryder, bu operasyonların dış ülkelerdeki ABD operasyonlarında kullanıldığını bildirdi. Gerekli durumlarda bu psikolojik harp faaliyetlerinin aldatmaca içerikli olabileceğine de dikkati çekti. Ryder, “Düşmanın gerçek olmayan belirli bir bilgi ile düşünmesini sağlamak için bu operasyonlarda fırsatlar vardır.” dedi. Bu tür operasyonlarda düşman ülkenin liderleri veya halkının hedef alındığını belirtti. Bazen dezenformasyon ile mücadele için de kullanıldığını iddia etti. Tuğgeneral Ryder, diğer askeri operasyonlar gibi ABD psikolojik harp operasyonlarının da planlama dahilinde yapılabildiği gibi göreve ve operasyonun yapılacağı ülkeye bağlı olarak da planlama dışında da yapılabildiğini kaydetti.

150’den fazla dezenformasyon hesabı ifşa oldu

Twitter ve Facebook, ağustos ayında içerikleri birbiri ile örtüşen ve platformların kullanım koşullarını ihlal eden iki hesap ağı tespit edip ağlara bağlı 150’den fazla hesabı askıya aldı. İki şirketin daha sonra yaptığı bir ortak incelemede bu hesap ağlarının Facebook ve Twitter, haricinde Instagram dahil 5 platformda daha faaliyet gösterdiğini tespit etti. Hesapların Rusça, Çince, Urduca, Farsça başta olmak üzere birçok dilde paylaşım yaptığı, ağırlıklı olarak Rusya, Çin, İran ve Orta Asya ülkelerine yönelik sosyal medya kampanyaları düzenlediği tespit edildi. İki şirket de bu hesapları doğrudan hangi ABD kurumuna bağlı olduğunu belirtmedi. Twitter, 2012 ile 2022 arasında toplam 299 bin 566 paylaşım yapan 146 hesabı mercek altına almış, Facebook ise 39 kişisel hesap, 16 sayfa, 2 grup ve 26 Instagram hesabını incelemeye almıştı.

Benzer gönderiler