Alman polisi NSU cinayetlerine göz yumdu

D1oJR39WkAAsnvY

Almanya’da 2000 ila 2011 yılları arasında ülkedeki Türkleri hedef alarak seri nefret cinayetlerine imza atan Neonazi terör örgütü NSU’nun işlediği suçlar yeniden gündeme geldi.

Thüringen Eyalet Meclisi’nde kurulan ikinci NSU Araştırma Komisyonu, 8’i Türk toplam 10 kişinin öldürüldüğü nefret cinayetlerine dair hazırladığı yeni bir raporu kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, Alman polisinin hatalarına vurgu yapıldı ve “2000-2011 yılları arasında NSU tarafından işlenen 10 cinayet engellenebilirdi” denildi.

Polis yasalara aykırı davrandı! 

“Aşırı sağcı terör ve yetkili makamların tavrı” başlıklı 2 bin 200 sayfalık rapora göre Thüringen eyaletindeki güvenlik birimleri 1998-1999 yıllarında eyalet sınırlarını aşarak NSU üyelerine yönelik bilgileri doğru analiz etmek ve değerlendirmek zorundaydı.

Ancak rapora göre güvenlik birimleri bunu yapmadı. Bunda güvenlik birimlerinin büyük ihmallerinin yanı sıra yargı, emniyet ve Anayasayı Koruma Dairesi’ndeki yapısal eksikler de rol oynadı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, raporda Thüringen’deki Jena kentinde büyüyen ve radikalleşen NSU üyelerinin bu nedenle 2011 Kasım ayına kadar gün yüzüne çıkmadığına işaret edildi.

Raporda komisyon üyeleri güvenlik birimlerinin yaptığı hatalara geniş yer verdi. Emniyet içindeki hata kültürünün iyileştirilmesi gerektiği vurgulanarak, polisin gerekli yasal mevzuatlara bile uymadığı kaydedildi.

Aşırı sağcılar saldırılarını sürdürüyor

Nürnberg kentinde seyyar çiçek standında satış yaparken NSU tarafından 9 Eylül 2000 tarihinde öldürülmüştü. Enver Şimşek anısına geçen ay ki 19’uncu ölüm yıl dönümünde, Zwickau şehrinde ağaç dikilmişti. O ağaç kimliği belirsiz kişiler tarafından söküldü. Bununla da yetinmediler ve NSU kurbanlarının anısına yazılmış yazının bulunduğu bir bank da ağacı söküldükten 2 sonra kimliği bilinmeyen kişilerce tahrip edildi.

Benzer gönderiler