Almanya ırkçı teröristler tarafından öldürülen bölge valisini konuşuyor

Almanyada-siyasetçilere-ölüm-tehtidi-800x450

Almanya, iki hafta önce evinde kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetini konuşmaya devam ediyor.

Katil zanlısının aşırı sağcı olması ülkede ‘sağ terörizm’ endişesini arttırırken, cinayetin ardından çok sayıda siyasetçiye de ölüm tehditleri gittiği ortaya çıktı.

E-postayla ajans ve gazetelere de gönderilen ve ‘Devlet Darbesi Orkestrası’ adlı ırkçı bir grubun imzası olan tehdit mektubunda, Walter Lübcke’nin ardından çok sayıda başka siyasetçinin de öldürüleceği iddia edildi ve somut olarak Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker ve Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein’ın isimleri verildi.

Mektupta her iki siyasetçiye, “Sizin hayatınız 2020’de sona erecek. Sizi öldüreceğiz. Tek başına sadece sizle sınırlı kalmayıp, diğer siyasi meslektaşlarınız, aile fertleriniz, arkadaşlarınız, aynı düşüncedeki alt sınıf insanlardan hesap soracağız ve enselerine kurşun sıkarak infaz edeceğiz” mesajı verildi.

E-postanın bir “savaş ilanı” olarak değerlendirilmesini isteyen “Devlet Darbesi Orkestrası” adlı grup, “Yahudi ve Müslümanların yaşamını nihai olarak söndürmemiz çok uzun sürmeyecek” şeklinde bir ifade de kullandı.

Tehditlerle dolu mektup, “Yaşasın zafer ve yaşasın Hitler” diye sona eriyor. Walter Lübcke’nin katil zanlısı olarak yakalanan Stephan E.’nin, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi terör örgütü NSU destekçilerinden Benjamin G. ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan yabancılara yönelik saldırıları belgeleyen ve dün, Almanya’da 1990’dan bu yana 195 kişinin aşırı sağ teröre kurban gittiğini açıklayan Amadeu Antonio Vakfı, hakkında tutuklama kararı bulunan 497 Neonazi’nin halen kaçak olduğunu duyurdu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın