Scroll Top

Almanya’da koroya katıldı: Türkiye seçimlerine yasak

43485645_303 (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde Avrupa’da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklamasının ardından, Almanya’dan engelleyen açıklama geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Kanada’nın Toronto kentinde G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Bakan Maas, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas, “Bizim bu konudaki tavrımız net. Yabancı bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, Almanya’da seçim kampanyası yürütülmeyecek” dedi. Maas, “Bu hangi ülkeden geldiklerinden bağımsız olarak herkes için geçerli” diye de ekledi.

Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını dilediğini vurgulayan Maas, “yaşanan bu tartışmanın her iki tarafa da faydası olmadığını” savundu.

Başbakan Sebastian Kurz, OFR Radyosu’nda yaptığı açıklamada, “Avusturya’da seçim kampanyaları istenmiyor ve artık Türklerin bu topraklarda seçim kampanyası düzenlemelerine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türk bakanların 24 Haziran seçimi öncesi ülkesinde propaganda yapmasının “kamu düzeni için tehdit oluşturacağını” öne sürmüştü.

Benzer gönderiler