Scroll Top

Almanya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan korkusu bitmiyor

10380961_736786386385011_3008754946398156059_n

G20 Zirvesi için Almanya’ya gitmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “Erdoğan’ın G-20 Zirvesi dışında kamuoyu karşısına çıkması, iki ülke arasındaki tansiyon göz önünde bulundurulursa uygun olmaz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel konuya ilişkin açıklamayı Rusya ziyareti sırasında yaptı. Gabriel, 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’ta yapılacak G20 zirvesi vesilesiyle Almanya’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkinlik düzenlemek için resmi başvuru yaptığını açıkladı.

Gabriel, “Dün Türkiye’den Türk Devlet Başkanı Erdoğan G20 zirvesi çerçevesinde vatandaşlarına konuşmak istediği için resmi bir başvuru aldık. Erdoğan’ın G-20 Zirvesi dışında kamuoyu karşısına çıkması, iki ülke arasındaki tansiyon göz önünde bulundurulursa uygun olmaz” dedi.

”Salon verilmedi iddiası 

Alman basınında çıkan haberlerde G20 zirvesine katılmak üzere Almanya’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere hitaben konuşma yapmasının planlandığı bildirilmiş, Erdoğan’ın konuşma yapmak için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıtlar verildiği haberlerine yer verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşursa Almanya’daki seçim etkilenirmiş

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da Türk göçmenlere hitaben konuşma yapmasına izin verilmemesini “kesinlikle doğru” olarak nitelendirdi.

Bild gazetesinin cuma günü yayımlanacak nüshası için açıklama yapan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan de Maiziere, Almanya’da “başlamakta olan seçim mücadelesi öncesinde dışarıdan etki etme çabalarının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Bakan de Maiziere açıklamasında aynı zamanda “Türkiye bizim için önemli bir ortaktır ve öyle de kalacak” ifadesini kullandı.

Bu durumun düzeltilmesi çağrısında bulunan Bakan de Maiziere, Erdoğan’ın konuşmasından neden korktuğunu şöyle açıkladı: “Türk cumhurbaşkanının, sempatizanlarına yönelik Almanya’da katılacağı etkinliklerin buna muhtemelen katkı sağlamayacağını” dile getirdi.

Benzer gönderiler