Scroll Top

Avrupa’daki çocuk mülteciler fuhuş ve uyuşturucu batağında

1354

Harvard Üniversitesi’ndeki sağlık ve insan hakları merkezi araştırmacılarından Dr. Vasileia Digidiki ve Prof. Jacqueline Bhabha tarafından hazırlanarak, geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni bir rapora göre yalnız başlarına yola çıkan mülteci çocuklar İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerine ulaşmak için vücutlarını satmak zorunda kalıyorlar ve yol boyunca sıklıkla cinsel tacize maruz kalıyorlar.

Raporda göre çoğu, mültecinin Avrupa’ya giriş için kullandıkları Yunanistan’da mülteci çocukların seks işciliğine zorlanması ve cinsel tacize uğraması çok yaygın ve tehlikeli bir hal almış durumda.

Raporda, Suriye, Afganistan ve Pakistan da dahil olmak üzere çatışma bölgelerinden gelen çocuk mültecilerin kaçakçılar tarafından Avrupa ülkelerine geçme karşılığında seks işçiliği yapmaya zorlandığı belirtiliyor.

Raporun yazarlarından Dr.Digidiki, Atina’nın merkezi sokak ve caddelerinde, herkesin gözü önünde gerçekleşen mülteci çocukların cinsel tacizi ve seks ticaretinin daha fazla görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir sorun haline geldiğini belirterek, Yunan ve Avrupalı yetkililerin vakit geçirmeden bu sorunu çözmeleri gerektiğini söyledi.

Rapora göre , bir mülteci çocuk “müşteri” başına 15 euro alıyor. Mülteci çocukların hem günlük ihtiyaçlarını karşılamak hem de Avrupa’ya geçmek için insan kaçakcılarına binlerce avro ödemek zorunda oldukları düşünüldüğüne durumun vehameti daha iyi anlaşılabilir.
Rapor ayrıca mülteci çocukların seks işciliği yapmak için Atina’dan başka bölgelere gittiklerini,bunlardan bir kısmının yaşca büyük diğer mültecilerden veya yerel halktan şiddet gördüğünü, bir kısmının uyuşturucu kullanmaya başlayarak, alışkanlıklarını devam ettirebilmek için sürekli kendilerini satmak zorunda kaldıklarına da yer verildi.
Raporun yazarlarına bu durumun en büyük sorumlusu Yunanistan’dan ziyade mülteci çocukları kabul etmek istemeyen Avrupa ülkeleri.

Benzer gönderiler