Scroll Top

Avusturya aşırı sağa teslim oldu

fc27b92171bf4866815d177279dbf175_18

Avusturya’da milletvekilleri kamusal alanlarda burka giyilmesini yasaklayan bir kanun tasarısını onayladılar. Dün Avusturpa parlamentosunda onaylanarak yürürlüğe giren kanun ayrıca göçmenlerin entegrasyon kurslarına devamını ve ücretsiz olarak kamusal hizmet yapmasını zorunlu kılıyor.

Meclisin iki büyük partisi, Sosyal Demokrat Parti(SPÖ) ve Muhafazakar Parti(ÖVP) tarafından desteklenen yeni yasaya göre  Ekim ayından itibaren toplu ulaşım araçları, üniversiteler, mahkeme binaları dahil tüm kamusal alanlarda burka ve nikab giymesi yasaklanacak, yasaya uymayanlara 150 avro para cezası kesilecek. Karardan kaç kişinin etkileneceği ise henüz belli değil.

Avusturya Özgürlük Partisi ülkenin gizli iktidarı. 

Avusturya’daki merkez partiler son zamanlarda yeni yasayı dahi yetersiz bulan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi(FPÖ)’nin yükselişinin etkisiyle ülkedeki yabancılara, özellikle Müslümanlara karşı söylem ve politikalarını sertleştirdiler.

Mülteciler kursa gidecek, ücretsiz kamu hizmeti yapacak. 

Gene aynı kanunla, ülkede kalma şansı yüksek olduğu düşünülen göçmenlere için 12 aylık bir entenrasyon okulu kurulacak. Okul mültecilere hem Almanca hem de ‘Avusturya etik ve değerleri’ni öğretecek. Kursa devam zorunlu olup, katılmayanların sosyal yardımları kesilecek. Kanun ayrıca mülteci adaylarının belli süre ücretsiz kamu hizmeti yapmasını da zorunlu kılıyor.

Benzer gönderiler