Scroll Top

Avusturya başbakanı Türk bakanlara tüm AB’de yasak istedi

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan krize Hollanda’nın ardından Avusturya da dahil oldu… Avusturya Başbakanı Christian Kern, Avrupa Birliği’ne (AB) çağrıda bulunarak, Türk siyasetçilerin referandum kampanyalarına AB ölçeğinde bir yasak getirilmesini talep etti. Kern, bu tür bir yasakla Almanya gibi ülkelerin tek tek Türkiye’nin baskısına maruz kalmasının önüne geçileceğini ileri sürdü.

Alman Welt am Sonntag gazetesine mülakat veren Kern, anayasa değişikliklerinin Türkiye’de hukukun üstünlüğünü zayıflatacağını, güçler ayrılığını sınırlandıracağını ve Avrupa Birliği değerlerini ihlal edeceğini ifade etti.
AB’ye Türkiye ile üyelik görüşmelerini sonlandırma çağrısı da yapan Kern, Ankara’ya AB ile varılan mülteci anlaşması kapsamında 2020 yılına kadar yapılacak 4.5 milyar dolar yardımın iptal edilmesini istedi.

Ancak Başbakan Kern,Türkiye’nin aynı zamanda güvenlik, göç ve ekonomik işbirliği bağlamında önemli bir ortak olduğunu hatırlatarak Ankara’nın AB ile varılan göçmen anlaşmasının yükümlülüklerine uyduğunu da sözlerine ekledi.

Benzer gönderiler