Scroll Top

BM: Basın çalışanlarının güvenliği azaldı

bm-basin-calisanlari

BM İnsan Hakları Konseyinin 50. oturumu kapsamında genel kurula hitap eden BM‘nin düşünce ve ifade özgürlüğü Özel Raportörü Irene Han, gazetecilere yönelik internet ortamında ve sahada yapılan saldırıları değerlendirdi. Dünya genelinde basın çalışanlarının güvenliğinin azaldığını açıkladı. Bu durumun gün geçtikçe daha tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi. Han, çatışma bölgelerinde görev yaparken öldürülen gazetecilerden söz etti. “Gazetecileri öldürerek susturmak, sansürün en berbat şeklidir.” diye konuştu. İnternet ortamında gazetecilere yönelik cinsiyet üzerinden saldırılar, dijital takip ve toplu linç kampanyalarının, gazetecilerin güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunu vurguladı. Han, “basın özgürlüğü ve basın çalışanlarının güvenliğinin tehlikeli bir şekilde azalmaya devam ettiğini” dile getirdi. Han, İnsan Hakları Konseyi ve uluslararası camiaya, basın çalışanlarına sahada ve çevrim içi ortamda saldırıların önlenmesi ve gazetecilerin dokunulmazlığının sağlanması yolunda adımlar atma çağrısı yaptı.

gazeteci-bm-özgürlük
BM: Dünyada gazetecilerin güvenliği azaldı

Muhabir Şirin Ebu Akile’yi İsrail askerleri öldürmüştü

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını görüntülediği esnada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle katledilmişti. Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Gazeteci Ebu Akile’nin, görevini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi dünya genelinde yankı uyandırmıştı. İsrail ordusu ise Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenmeyerek, bir suç işlenmediğini savunmuştu.

BM, Ebu Akile’yi İsrail güçlerinin öldürdüğünü doğruladı

BM, Batı Şeria‘da görevi sırasında öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü doğrulamıştı. BM Cenevre Ofisi’ndeki haftalık basın toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail yetkililerinin, Ebu Akile’nin “eli silahlı Filistinlilerin rastgele ateş açması sonucu yaşamını yitirdiği” yönündeki iddialarını değerlendirmişti. Shamdasani, Komiserliğin olay anına ilişkin bağımsız incelemesini tamamladığı bilgisini paylaşmıştı. “İsrail ordusu ve Filistin Başsavcılığından gelen resmi bilgiler dahil şimdiye kadar incelediğimiz tüm kayıtlar, Ebu Akile’yi öldüren ve arkadaşı Ali Sumudi’yi yaralayan kurşunların İsrail güvenlik güçleri tarafından kullanıldığını doğrulamaktadır.” diye konuşmuştu. Shamdasani, “Olay yerinde eli silahlı Filistinlilerin herhangi bir faaliyet yürüttüğüne dair hiçbir bilgi bulamadık.” demişti. Shamdasani, Ebu Akile’nin Cenin’deki mülteci kampına düzenlenen baskını takip ederken hedef alındığını hatırlatmış, “Elde ettiğimiz bulgular, İsrail güvenlik güçlerinin ateş açmadan önce gazetecilere hiçbir uyarıda bulunmadığı yönündedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer gönderiler