Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması Suudi Arabistan’daki yatırım konferansını tehlikeye attı

kaşıkçı1

Medya ve iş dünyasındaki çok sayıda uluslararası kuruluş Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolması sonrası Suudi Arabistan’ın büyük önem verdiği yatırım konferansından çekiliyor.

Uluslararası medyanın tepkisi

The Economist’in sözcüsü Lauren Hackett, elektronik postayla yaptığı açıklamada, derginin yazı işleri müdürü Zanny Minton Beddoes’un Riyad’daki Gelecek Yatırım Girişimi konferansına katılmayacağını bildirdi.

CNBC sunucusu aynı zamanda The New York Times’ın muhabiri olan Andrew Ross Sorkin, konferansa katılmayacağına dair bir tweet atarak “gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması ve katledildiğine dair haberlerden ‘büyük endişe duyduğunu'” söyledi.

Suudi Arabistan’ın politikalarını eleştiren Kaşıkçı’nın kaybolmasından bu yana ülke üzerindeki baskılar artıyor. Kaşıkçı son olarak 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğuna girerken görüldü.

The New York Times’ın Sözcüsü Elieen Murphy de gazetenin medya sponsoru olduğu etkinlikten çekilmeye karar verdiğini söyledi.

The Financial Times da yaptığı açıklamada, medya ortağı olarak etkinliğe katılıp katılmamayı değerlendirdiğini belirtti.

Etkinliğin internet sitesinde ise CNN ve Bloomberg dâhil diğer medya kuruluşlarının konferansa katılacakları bilgisi yer alıyor.

Uber, AOL ve Viacom da çekildi 

Uber şirketinin İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi de yaptığı açıklamada, gerçekler ortaya çıkmadığı sürece Riyad’daki FII konferansına katılmayacağını söyledi.

Viacom Inc şirketinin sözcüsü Justin Dini de konferansta konuşma yapması planlanan yönetim kurulu başkanı Bob Bakish’in etkinliğe katılmama kararı aldığını söyledi.

Viacom şirketinin tepe yöneticisi Bob Bakish ve America Online (AOL) şirketi kurucusu milyoner Steve Case de organizasyona katılmaktan vazgeçen isimlerden.

Benzer gönderiler