Scroll Top

Çin, Uygur Müslümanlarının oruç tutmaması için evlerine denetçi yolluyor

sincan

Çin yönetimi, Uygur Özerk Bölgesin’deki Müslümanların Ramazan ayı boyunca oruç tutmalarını ve ibadet etmelerini engellemeyi sürdürüyor. Çinli yetkililer camilere giden yolları kapatıp restoranların açık kalmasını emrederken Çin Komünist Partisi kadroları Uygurların evlerindeki durumu izlemek için bölgeye gönderiliyor. Yerel halk Çinli yetkililerin ramazan ayı başından bu yana Uygurların evlerinde kaldığını, oruç tutulup ibadet edilip edilmediğini raporladıklarını söylüyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir Çinli polis memuru Radio Free Asia’ya verdiği bilgilerde yapılanları savunurken, “Çin yönetimi tarafından görevlendirilen kadrolar “Birlikte Beş Şey” kampanyası kapsamında Uygur evlerini ziyaret ediyor, birlikte yemek yiyor ve aynı evi paylaşıyorlar.” dedi. Polis, bu yapılanlarla halkla yakın olmanın amaçlandığını iddia ediyor.

Polis, Çin hükümetinin Uygur halkının hayat tarzını tanımayı hedeflemesinin yanında etnik ve dini politikaları yaygınlaştırmak istediğini savunan Uygurlu yetkililerin ibadet etme ve oruç tutma konusundaki kısıtlamalarına ise net bir cevap vermedi. Doğu Türkistan’da yaşayan bir çiftçi, Çinli kadroların 15 gün önce bölgeye gönderildiğini söylerken, “Çinli yetkililer sürekli bizleri izliyor ve ibadet ederken hızlı olmamızı istiyorlar. Kısa sürede ibadet etmek imkansız hale geliyor.” dedi. Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da engellemeleri arttırmak için gönderdiği kadrolar bölgedeki çiftçilerin evinde kalmaya devam ediyor. Çin yönetimi yetkililerinin bazı noktalarda Uygurların oruç tutmayacağını garanti eden belgeler imzalamaya zorluyor.

Benzer gönderiler