Scroll Top

Çin ve Tayvan gerilimi çip krizine sebep olabilir

Çin ve Tayvan gerilimi çip krizine sebep olabilir

Çin ve Tayvan arasında gerilim

Çin ve Tayvan arasında gerilim artıyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaret, Çin ve ABD arasında gerilime sebep oldu. ABD uçağı Taipei Havalimanı’na inerken, Çin askeri karşılık dahil yoğun tehditlerde bulundu. Tayvan’ın en önde gelen üretim kalemlerinden çip alanındaki firmalar, bu ziyaret öncesinde dünyayı uyarmıştı.

Çin ve Tayvan savaşırsa TSMC çalışamaz hale gelir

Pelosi’nin beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetiyle kritik Tayvan temasları, tüm piyasalarda yakından takip edildi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) CEO’su Mark Liu, ABD ve Çin arasındaki rekabetin tetiklediği, tedarik zincirlerindeki şoklarla derinleşen “mikroçip krizi” üzerine hafta başında bir değerlendirme yaptı. TSMC Başkanı Mark Liu, bu hafta verdiği röportajda, Tayvan’ın Çin tarafından işgal edilmesi durumunda çip üreticisinin fabrikasının çalışamayacağını söyledi.

Dünyanın en gelişmiş çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), aralarında Apple ve Qualcomm’un da bulunduğu Amerikan şirketleri için işlemciler üretiyor. Apple’ın A serisi ve M serisi çiplerini üretiyor ve dünya yarı iletken dökümhane pazarının yüzde 50’sinden fazlasına sahip.

Şirketin çip arzının küresel tedarik zincirlerine bağlı olduğunu belirten Liu, Kimse TSMC’yi zorla kontrol edemez. Ancak bir askeri güç veya işgal, TSMC’yi çalışamaz hale getirir. TSMC fabrikası çok sofistike bir üretim tesisidir. Avrupa, Japonya, ABD başta olmak üzere dış dünya ile malzemelerden kimyasallara, yedek parçalara, yazılım ve teşhise kadar gerçek zamanlı bağlantıya sahiptir.” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler