Danimarka’da peçe ve çarşaf resmen yasak

4093

Danimarka, bugün itibariyle çarşaf ve peçe gibi yüzü örten kıyafetleri yasaklayan birçok Avrupa ülkesinin arasına katıldı. Söz konusu adım, hak savunucuları tarafından “ne gerekli ne de ölçülü” olarak tanımlandı.

Danimarkalı milletvekilleri, Danimarka’nın merkez sağ koalisyonunun sunduğu yasayı 75’e karşı 30 oyla onayladı. Hükümet, yasanın herhangi bir dine yönelik olmadığını ve başörtüsü, türban ya da geleneksel Yahudi kipasını yasaklamadığını belirtti. Ancak yasanın halk arasındaki ismi “çarşaf yasağı” ve çoğu Müslüman kadının giydiği  giysiyi hedef aldığı düşünülüyor.

Danimarka’da çok az sayıda Müslüman kadın yüzü tamamen kapatan peçe takmaktadır. 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren kanunu ihlal edenler bin kroner para cezası ödeyecekler.

Avusturya, Belçika ve Fransa’da da benzer kanunlar uygulanıyor. Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa Direktörü Gauri van Gulik, yasanın kabul edilmesinden sonra, “Bütün kadınlar istedikleri gibi giyinip kuşanmaları ve kimliklerini veya inançlarını ifade eden kıyafetler giymeleri konusunda özgür olmalılar. Bu yasak, çarşaf veya peçe giymeyi tercih eden Müslüman kadınlar üzerinde özellikle olumsuz bir etki yaratacaktır.” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın