Faşist Avusturya’da sıradan bir gün: Boşnak asıllı vekile mecliste hakaret edildi

ABD0064-20171213-650x435

Avusturya, son zamanlarda cami kapatmasıyla, Almanca bilmeyen mültecilere yardım ödemelerini kesmesiyle, izleme ve gözetleme yetkilerini aşırı şekilde artırmasıyla gündeme geliyor.

Aşırı sağcı koalisyon hükümeti ile yönetilen ülke bu sefer Bosna Hersek doğumlu milletvekili Alma Zadic’e parlamentoda yapılan ırkçı saldırı ile gündemde.

Zadic, geçtiğimiz salı günü Liste Peter Pilz isimli oluşum adına istihbarat yetkililerinin korunması konusunda eleştirel bir konuşma yaptığı esnada popülist Avusturya Halk Partisi (ÖVP) sıralarından etnik kökeninden ötürü ırkçı saldırıyı maruz kaldı:

“Bosna’da değilsin, bunu karıştırma!” Avusturyalı Der Standard’a göre, sözlü saldırıda bulunan Johann Raedler daha sonra Zadic’i küçük düşürmek niyetinde olmadığını ve Bosna ile olumlu birçok ilişkisinin olduğunu söyleyerek kendini savundu.

Zadic’in konuşması ikinci kez aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) mensubu Wolfgang Zanger tarafından kesildi. Zanger, Zadic’e “Alma, benimle güvendesin.” şeklinde cinsiyetçi bir üslupla bağırdı.

FPÖ Genel Sekreteri Christian Hafenecker Zanger’in yorumunda hiçbir cinsiyetçi taraf görmediğini söyledi. Zadic, “Bu bir küstahlık ve geçmişim ilk kez tartışma konusu yapılmıyor.” ifadelerini kaydederken Zanger’in yorumunun meclisin haysiyetiyle bağdaşmadığının altını çizdi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın