Scroll Top

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin: 9 cami kapatıldı

fransa içişleri bakanı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 18 ibadet yerinden 9’unun kapatıldığını açıkladı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Darmanin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Jean Castex‘ten aldığı talimatlarla ülkede “İslami ayrılıkçılık” ile mücadele adı altında Fransa hükümetinin kararlı adımlar attığına belirtti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından paylaşım yaparak, “İzlenmesini istediğim 18 camiden 9’u kapatıldı” dedi. Öte yandan Le Figaro gazetesinin yayımladığı haberde kapatılan cami sayısının İçişleri Bakanı Darmanin’i yeterince tatmin etmediğini iddia etti. Haberde, Darmanin’in Noel öncesi, her 15 günde bir kurmaylarıyla toplantı gerçekleştirdiği ve onlardan kararlılıkla bu işin üstüne gitmelerini istediği bilgisi paylaşıldı. Fransa’daki 89 caminin devlet tarafından izleniyor.

Başörtüsünün yasaklanması talep edildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü partisi milletvekilleriyse başörtüsünün yasaklanmasını talep etti. Partideki iki milletvekili, “İslamcı ayrılıkçılık” olarak bilinen yasa tasarısına, 18 yaşından küçüklerin kamuya açık alanlarda başörtüsü takmaması maddesini ekledi. Fransız basını ise hükümetin bu maddeye karşı çıktığını iddia etti.

Müslüman STK’lar kapatıldı

Charlie Hebdo dergisinin, Hz Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürlerini, okulda öğrencilerine gösteren öğretmenin 16 Ekim’de öldürülmesiyle hükümet ayrılıkçılığa sebep oldukları gerekçesiyle Müslüman birçok kişi, kuruluş ve ibadet yerlerine yönelik sert adımlar atmıştı. Fransa’da 60’tan fazla kişi bu gerekçeyle ülkeden sınır dışı edilmiş, Müslüman dernekleri hedef alınmaya başlamış ve ülkede Müslümanlara yönelik baskılar artmıştı. Fransız hükümeti, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) ve BarakaCity de dahil olmak üzere birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunu, derneği ve camiyi kapatmıştı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını ifade etmişti. Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığa karşı duran Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF)’ne 19 Kasım’da fesih bildirisi gönderilmişti. Ancak derneğin yurt dışına taşınması dolayısıyla bu kararın hükümsüz olduğu açıklanmıştı. Fransa’da bir diğer Müslüman sivil toplum kuruluşu olan BarakaCity de, Bakanlar Kurulu kararıyla feshedilmişti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya hesabından Bakanlar Kurulunda alınan kararı paylaşmıştı.

fransa sivil toplum müslüman

Benzer gönderiler