Scroll Top

Hollanda’da hükümet istifa etti

hollanda istifa hükümet

Hollanda Başbakanı Mark Rutte hükümeti istifa etti

Hollanda’nın kamu haber ajansı NOS, Hollanda Başbakanı Mark Rutte hükümetinin istifa ettiğini duyurdu. Devlet görevlilerinin binlerce aileyi mali yıkıma sürüklediği ortaya çıktı. Çocuk bakım yardımı alan binlerce göçmen aile dolandırıcılıkla suçlandı ve bu aileler hakkında işlem başlatıldı. Aralık 2020 tarihinde Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu göçmen ailelere yapılan haksızlığı ortaya çıkarmıştı. Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan göçmen aileler hakkında gelir incelemeleri yapıldı ve bu incelemeler sonucunda devlet görevlilerinin hata yaptığı anlaşılmıştı. “Sahtekar” diye yaftalanan göçmen ailelerin ödeneklerinin kesildiği bildirilmişti. Komisyon hazırladığı raporun adına da “Benzeri görülmemiş adaletsizlik” başlığı vermişti. Vergi dairesinin yaptığı gelir incelemesinin ardından sistemde hukuksuz işlem yapıldığı kaydedilmişti. Raporda “kötü niyetli olmayan idari hatalar” neticesinde birçok aile hakkında “sahtekarlık” soruşturması açıldığına işaret edilmişti.

Yapılan ayrımcılık ortaya çıkınca bakan istifa etti

Göçmen ailelere yardımları ödeyen vergi dairesi, hatalı veya eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi iddialarla göçmen ailelere verilen yardımların geri alınmasına ve ödeneğin kesilmesine karar vermişti. Yüzlerce göçmen aile bakım yardımına hak kazananların etnik kökenlerine bakılarak ayrımcılığa maruz kaldıklarını dile getirmişti. Aileler ödeneklerin kesilmesi üzerine mahkemeye gitmişti. Vergi incelemelerinde etnik köken ve çifte vatandaşlık gibi unsurlara bakılarak ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkınca Vergi Bakanı Menno Snel istifa etmişti. Hollanda hükümeti, ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan tüm ailelere tazminat ödemişti.

Başbakan Rutte özür dilemişti

Başbakan Mark Rutte, yayınlanan raporun ardından aileler ve kamuoyundan özür dileyerek, mağdur edilen ailelere tazminat ödeneceğini açıklamıştı. Ancak koalisyon ortağı olan siyasi partiler, skandalın ekonomik sonuçlarının yanı sıra siyasi sorumluluğunun da üstlenilmesi gerektiğine işaret etti ve istifa konusunu gündeme getirdi. Geçen dönem hükümet ortağı olan İşçi Partisi (PvdA) lideri ve eski Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Ascher, gelen eleştiriler üzerine perşembe günü genel başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Hükümeti oluşturan 4 siyasi partinin lideri, Perşembe akşamı toplanarak, istifa kararını görüştü. Liderler, ortaya çıkan skandalla ilgili siyasi sorumluluğun üstlenilmesini gerektiğini açıkladı. Cuma günkü bakanlar kurulu toplantısı, 2017’den beri görevde olan 3. Rutte hükümetinin son kabine toplantısı oldu.

hollanda istifa mark
Hollanda hükümet istifa

Benzer gönderiler