Scroll Top

Yunanistan göçmenlerin sığınma talebini reddetti

Yunanistan sığınma talebi

Yunanistan göçmenlerin sığınma talebini reddetti ve Türkiye’ye gönderilmelerini talep etti

Yunanistan Göç Politikaları Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu ile Avrupa Birliği (AB) sınır koruma ajansı Frontex, sığınma başvuruları reddedilen 1450 düzensiz göçmenin Türkiye’ye geri gönderilmesi talebinde bulundu. Yunanistan Göç Politikaları Bakanlığından yaptığı yazılı açıklama ile, Midilli, Sakız, Sisam ve İstanköy adalarında bulunan 1450 düzensiz göçmenin ülkeye sığınma başvurusunun reddedildiğini açıkladı. Avrupa Komisyonu ve Frontex‘e, bu düzensiz göçmenlerin Türkiye‘ye “derhal geri gönderilmesi” talebinin iletildiği bildirildi. Göç Politikaları Bakanı Notis Mitarakis konuyla ilgili açıklama yaparak, “Bugün Türkiye’ye dönüş prosedürlerinin yeniden başlatılması için koşullar olgunlaşmış durumda. Bakanlık, son 10 ay içinde sığınma prosedürlerini hızlandırarak ve kapsamlı testler ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleye ilişkin sağlık protokolleri uygulayarak, uluslararası koruma hakkı olmayan göçmenleri Türkiye’ye güvenli bir şekilde geri göndermeye hazır” diye konuştu.

Yunanistan göçmenlerin ülkeye gelmesini istemiyor

Göç Politikaları Bakanı Notis Mitarakis, Yunanistan’ın “katı ama adil” bir göç politikası uyguladığını savundu. Mitarakis, göçmenlerin sığınma kriterlerini sağlamadığını ve bu nedenle de düzensiz göçmenleri geri göndermek zorunda olduklarını söyledi. 2015’te Yunanistan ve Balkan koridoru üzerinden Avrupa’ya göçmen akını başlamıştı. Bu göçmen akışının üzerine 20 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile AB arasında geri kabul anlaşması imzalanmıştı. İmzalanan bu anlaşma kapsamında söz konusu tarihten itibaren Türkiye’den Yunanistan’a geçen düzensiz göçmenlerin, sığınma başvurularının reddedilmesi halinde iadesine karar verilmişti. Geçen sene Covid-19 salgını nedeniyle bu çerçevede Yunanistan’dan Türkiye’ye sadece 139 düzensiz göçmen yollanmıştı.

Yunanistan göçmenleri hukuksuz şekilde geri gönderiyor

Avrupa’ya geçme umuduyla Yunanistan’a adalarına giden göçmenler, Yunan Sahil Güvenliği tarafından Türk Karasularına geri itiliyor. Göçmenler, Yunan askerleri tarafından sadece geri itilmekle de kalmıyor. Tüm eşyaları gasbediliyor. Göçmen politikasının “katı fakat adil” olduğunu savunan Yunanistan’ın göçmen politikasında yapısal eksiklikler bulunuyor. Düzensiz göçmenler insanlık dışı muamelelere maruz kalıyor ve aşağılanıyor. Gözaltı merkezlerinde bekletilirken, karanlık ve havalandırılmayan hücrelerde tutuluyorlar. Üstelik göçmenlere kişisel hijyen ve temizlik ürünleri dahi verilmiyor. Göçmen çocuklarını da karakollarda gözaltında bekleten Yunan askerleri çocuklara eziyet ediyor. Avrupa Birliği Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı olan Frontex, tüm bunları bilmesine rağmen göçmenlere yapılanlara göz yumuyor. Frontex, özellikle Ege Denizi’nde Yunan Sahil Güvenliği tarafından botları batırılmaya çalışılan ve ölüme terk edilen göçmenler zor durumdayken onlara yardım dahi etmiyor.

yunanistan sığınma talebi

Benzer gönderiler