Scroll Top

Yunanistan’a köleliği engellemedin cezası

800

Ödenmeyen maaşlarını istedikleri için işverenleri tarafından av tüfeği ile vurulan Bangladeşli bir grup tarım işçisi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde(AİHM) Yunanistan’a karşı açılan davada Mahkeme işçiler lehine karar verdi.

Dün açıklanan karara göre Yunanistan Devleti, davacı 42 Bangladeşli işçinin her birine “insan kaçaklığını önleme ve kurbanları koruma hususlarındaki yükümlülüklerini yerine getirmediği için” 12 ila 16 bin avro arasında değişen tutarlarda tazminat ödemeye mahkum edildi.

Atina’nın 260 kilometre batısındaki Manolada kasabasında, 2013 yılında meydana gelen olayda yirmiden  fazla Bangladeşli çilek toplayıcısı, geciken maaşlarının ödenmesini talep ettikleri için çiftliğin kahyaları tarafından av tüfeği ile vurularak yaralanmışlardı.

Yunan mahkemesinin olayın faillerinden ikisini önce mahkum etmesi ancak sonra serbest bırakmasından sonra Bangladeşli işçiler davayı AİHM’e taşımıştı.

Başvuru sahiplerinden Morsed Chowdury ve davayı takip eden Uluslararası Af Örgütü karardan memnuniyet duyduklarını açıkladılar.

2013 yılında meydana gelen olay, kamuoyunda geniş yankı bulmuş ve Yunan tarım sektöründe çalışan yabancı işçilere yapılan kötü muameleyi gözler önüne sermişti.

Benzer gönderiler