Fransa’da yatsı namazından çıkan cemaate ırkçı saldırı

fransa

Fransa’nın kuzeyindeki Lens şehrinde yatsı namazından çıkan 2 Müslüman vatandaş bisiklet zinciriyle ırkçı saldırıya uğradı.

Cami önünde meydana gelen olayda, üzerilerinde uzun giysiler bulunan 44 ve 52 yaşlarındaki 2 kişi, 23 yaşındaki bir genç tarafından bisiklet zinciri ile saldırıya uğradı. Olay yerine çağrılan polislerin gözaltına aldığı saldırganın üzerinde yapılan aramada iki bıçak bulundu.

Saldırganın ilk ifadesinde, saldırıyı bir “görev dahilinde” işlediğini söylediği belirtildi. Camiden çıkan iki kişinin giyim tarzının kendisini rahatsız ettiğini söyleyen saldırgan, “Yaşam tarzlarını empoze etmelerine dayanamıyorum” ifadelerini kullandı.

Saldırı ile ilgili Lens Savcılığından yapılan açıklamada da saldırının ırkçı bir motif ile işlendiği duyuruldu. Saldırganın “silahla şiddet” suçlamasıyla 26 Eylül’de hakim karşısına çıkacağı kaydedildi.

Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF), 2017 yılında Müslümanları hedef alan ırkçı eylemlerle ilgili yayınladığı raporunda, İslamofobik saldırılarda bir önceki yıla göre yüzde 20’den fazla azalma olduğunu duyurmuştu.

2017 yılında toplam 447 İslamofobik saldırı gerçekleştiği, bu saldırıların 39’unun fiziki saldırı, 58’inin ise nefret söylemi olduğu kaydedildi. Saldırıların çoğunluğunun ise konut, iş yeri ve okullarda gerçekleştiği belirtildi.

Benzer gönderiler