Scroll Top

“Her dört Alman’dan biri Yahudi düşmanı”

yahudi_dusmani_almanlar

Dünya Yahudi Kongresi tarafından yapılan araştırma, Alman nüfusunun dörtte birinin “Yahudi düşmanı” (antisemitik) görüşlere sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonucunda göre ayrıca Almanların yüzde 41’i ise Yahudilerin “Holokost hakkında çok fazla konuştuğunu” düşünüyor.

“Yahudiler çok fazla güce sahip”

Kongre’nin bin 300 Alman’ın katılımıyla yaptığı araştırmada, ankete katılanların yüzde 20’den fazlası Yahudi halkın ekonomi, uluslararası finans piyasaları ve medya üzerinde “çok fazla güce” sahip olduğunu düşünüyor. Yüzde 22’sine göre ise “insanlar, Yahudilerin davranışları yüzünden onlardan nefret ediyor”.

“Yahudi Soykırımı’na benzer bir olayın tekrarlanması mümkün”

Ankette katılan dört kişinden biri “Soykırım gibi bir şeyin bugün Almanya’da tekrarlanabileceği” görüşünü paylaşırken, ayrıca yüzde 41’i “Almanya’daki Yahudilerin, Almanya’dan çok İsrail’e bağlı olduğunu” düşünüyor.

Almanya’nın doğusunda bulunan Halle kentinde Ekim ayı başında bir sinagogun önünde düzenlenen silahlı saldırıda iki kişi yaşamını yitirmiş; onlarca kişi yaralanmıştı. Alman İçişleri Bakanlığı ise olayın anti-semitik bir saldırı olduğunu belirtmişti.

Benzer gönderiler