Scroll Top

Hollanda’da Müslüman kadınlara yönelik ayrımcılık arttı

hollanda-musluman-ayrımcılık

Hollanda’da Müslüman ırkçılığı giderek sistematik hale geliyor. RTL televizyonun haberinde, Hollanda’da 1 Ağustos 2019 yılında uygulanmaya başlayan burka yasağında geride kalan 3 yılın değerlendirilmesi yapıldı. Haberde, emniyetten edinilen verilere göre, şimdiye kadar burka veya peçe taktığı gerekçesiyle kimseye para cezası yazılmadığı ve peçe takanlara yönelik ayrımcılık ve şiddet vakalarının arttığı bildirildi. Yasağın ilk günlerinde polisin birkaç olayda peçe yasağı sebebiyle uyarı yapmakla yetindiği aktarıldı. Peçeli kadınların toplu taşıma kullanmadıkları ve kamu binalarına gitmekten kaçındıkları belirtildi. Haberde, Hollandalı Karima Rahmani’nin yasağın yürürlüğe girmesinden sonra ülkede peçeyle yaşamanın zorlaştığı şeklindeki değerlendirmesi yapıldı. Peçeli Müslümanlara yönelik ayrımcılığın ve şiddet olaylarının arttığına yer verildi. Peçe takanlara hakaret, sözlü ve fiziki müdahalelerin yapıldığı söylendi.

Hollanda'da Müslüman kadınlar
Hollanda’da Müslüman kadınlar ayrımcılığa uğruyor

Hollanda’da Müslüman kadınlar kısıtlanıyor

Hollanda’da “burka yasağı” 1 Ağustos 2019’da yürürlüğe girmişti. Yasa kapsamında, kişilerin eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzlerini tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla kapatması yasaklanmıştı. Hollanda Danıştayı “Din özgürlüğünü kısıtladığı” gerekçesiyle yasayı tavsiye etmemişti. Buna rağmen yasa, 2016’da Temsilciler Meclisince çoğunlukla kabul edilmişti. Yasağı ihlal edenlere 150 euro para cezası öngörülüyor. İslam ve yabancı karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, yasanın yürürlüğe girdiği gün sosyal medyadan, “Burka yasağı yürürlüğe girdi. Şimdi bir sonraki adım için çalışmaya başlayabiliriz. Hollanda’da başörtüsü yasağı.” paylaşımı yapmıştı. Hollanda’da peçe takan yaklaşık 200 kadın olduğu ve yasağın ardından bu sayının 150’ye gerilediği bilgisi verildi.

Hollanda’da Müslüman ırkçılığı raporu

Şubat 2022’de de Hollanda’nın İslam karşıtlığı raporu yayımlandı. Hollanda’da Müslüman ırkçılığının artışına dair tespitler ve tavsiyeler derlendi. Raporda, şehirdeki Müslümanların çalışma hayatında ve medyada sıklıkla İslam karşıtı içeriklere ve nefret söylemine uğradığı ifade edildi. Müslümanlara yönelik İslamofobik eylemlerin internet ortamı ve iş hayatında yaygınlaştığı tespit edildi. Raporun yazarları, Amsterdam’daki birçok Müslüman için İslam karşıtlığının her geçen gün normalleştiğini ve Müslüman toplulukların giderek daha fazla nefret söylemlerine uğradığını belirtti. Raporda, İslam karşıtı eylemlerin internet ortamı ve iş hayatında yaygınlaştığına dikkat çekildi. Müslümanların isimleri, dini inancı gereği giydiği kıyafetleri ya da sakalları sebebiyle iş ve staj başvurularının reddedilmesi, ayrımcılık eylemlerine örnek gösterildi. Müslümanların, iş başvurularında cinsiyet, terörizm, eşcinsellik ve Hollanda’ya aidiyet gibi başvurularıyla alakalı olmayan sorulara maruz kaldıkları bildirildi. Araştırmaya katılanlar, sınıf arkadaşlarının bu tür sorulara muhatap olmadan kolaylıkla iş bulabildiğini söyledi.

Benzer gönderiler