Scroll Top

Avrupa’yı bekleyen büyük felaket

Avrupa’yı bekleyen felaket: Karanlık ve kuraklık

Avrupa’ya felaket çöktü

Avrupa’yı kış gelmeden bekleyen felaket ile karanlık çöktü. Son 92 yılın en sıcak dönemi yaşanırken sıcaklık rekor üstüne rekor kırıyor. Kıtanın çoğu kuraklık için kırmızı alarma geçti. Bölgedeki su eksikliği tarımı tehdit ediyor. Rusya’nın gazı kısması nedeniyle enerji kıtlığı yaşamamak için tasarruf tedbirlerine başlayan Avrupa’da hükümetler şimdi de su tasarrufu konusuna planlar yapıyor.

Felaket ile gaz kullanımı yüzde 15 azaltıldı

Avrupa Birliği gelen felaket günlerinin farkında. Gaz kullanımını durdurmaya yönelik acil durum planını Polonya ve Macaristan’ın karşı oy kullanmasına rağmen cuma günü onayladı. Buna göre, tüm AB ülkeleri bu kış gaz kullanımını gönüllü olarak yüzde 15 oranında azaltacak.

Fransa’da son 63, İngiltere 87, Portekiz’de 92 yılın en sıcak temmuz ayı yaşanıyor. Dereler kururken, hayvan sürüleri susuzluktan ölmeye başladı. Avrupa ülkeleri teker teker “su kıtlığı” ilan ediyor. Kuraklıkla baş etmek için kriz birimleri kuruyor. Yağmurun olmaması, şeker pancarı ve mısır gibi mahsuller ile tarla sebzeleri ve patates gibi ürünleri yetiştirmeyi zorlaştırıyor. Avrupa’nın bazı bölgelerindeki çiftçiler tüm mahsullerini kaybetme riskiyle karşı karşıya. İspanya’daki çiftçiler, sıcak hava dalgalarının 2022-2023 sezonunda zeytinyağı üretimini yaklaşık üçte bir oranında azaltabileceği uyarısında bulundu.

Ülkeler tasarruf planlarını devreye sokuyor

Ülkelerde su tasarrufu önlemleri tartışılıyor. Önlem alınmazsa su kesintilerinin başlayacağı söyleniyor. Kuraklıklar, hidroelektrik enerji üretimini de azaltıyor. Almanya, gazının yaklaşık üçte birini Rusya’dan alıyor. Kamu binalarında her yıl nisandan eylül ayının sonuna kadar ısıtma olmayacak ve oda sıcaklıkları yılın geri kalanında maksimum 20 dereceyle sınırlı olacak. Depolar, teknik odalar, koridorlar gibi alanlarda maksimum 10 ile 15 derece arasında değişecek.

Fransa, enerji tüketimini 2024’e kadar yüzde 10 azaltmayı amaçlıyor. Ülke, gaz arzının yaklaşık beşte birini Moskova’dan alıyor. Açıklanan plana göre, mağaza kapıları açık bırakılmayacak. Tüm şehirlerde saat 1 ile sabah 6 arasında ışıklı reklamcılık yasak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Elysée’nin ışıklarını kapatarak başlamanın iyi olacağını” söyledi. Fransız vatandaşlarından evden çıktıklarında Wi-Fi yönlendiricilerinin fişini çekmeleri de isteniyor.

Madrid, gazının sadece yüzde 10’unu Moskova’dan alıyor. 10 Ağustos’ta yürürlüğe girecek tasarruf yasasıyla, mart ayına kadar gaz tüketimini yüzde 7 azaltma hedefinde. Kamu binalarının yanı sıra mağazalar, restoranlar, kafeler, süpermarketler, ulaşım merkezleri ve kültürel alanlarda ısıtma ve soğutma sıcaklıklarını sırasıyla 19 ve 27 dereceyle sınırlanacak.

İtalya, Moskova’dan yaklaşık yüzde 40 gaz ithal ediyor. Kışın ısıtmayı 19, yazın soğutmayı 27 dereceyle sınırlandırıp, geceleri sokak aydınlatmasını azaltacak. Dükkanları erken kapatacak. Kurallara uymamanın cezası 500 ile 3.000 euro arasında değişiyor.

Çekya Cumhuriyeti çoğu sanayiye giden ve yaklaşık dörtte biri evleri ısıtmak için kullanılan Rusya’dan gelen gaza neredeyse tamamen bağımlı. Geçen ay Çek ticaret bakanlığı, pencerelerin gölgelenmesi ve ışıkların kapatılması dahil olmak üzere birçok önlemi içeren bir enerji tasarrufu “el kitabı” yayınladı.

Hollanda hükümeti, “Anahtarı Çevir” adlı bir kampanyayla, klima yerine güneşlikler ve vantilatörler ile havada kuruyan çamaşırlar kullanarak beş dakikadan fazla olmayan duşları teşvik ediyor.

Benzer gönderiler