İngiltere’de ırkçı liderden Hz. Muhammed’e aşağılık hakaret

7b13dab78d4af605ebf8e88b8d92c06f

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Gerard Batten, aşırı sağcı tutuklu lider Tommy Robinson için düzenlenen bir gösteride Hz. Peygamber efendimize pedofil (sübyancı) diyerek hakaret etti.

Batten, İslam karşıtı aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi’nin (EDL) hapis cezasına çarptırılan eski başkanı Tommy Robinson’un serbest bırakılması için mücadele eden protestoculara geçtiğimiz cumartesi günü Londra’da yaptığı konuşmada “Toplu tecavüzcüler büyük bir çoğunlukla Muhammed’in (s.a.v.) takipçileri.” iftirasını attı.

Ayrıca “İslam’ın kurucusunun, seks köleleri olan bir pedofil” sözleriyle aşağılık hakaretlerine devam etti.

Batten’ın sözleri İslamofobi karşıtı bir grup tarafından “son derece rahatsız edici” ve “endişe verici” olarak yorumlandı.

Müslüman karşıtı hadiseleri takip eden Tell Mama UK isimli gözlem grubundan Michael Craven, kendilerinin Müslümanlara yönelik fiziksel saldırılarda bir artışın söz konusu olduğunu ve UKIP liderinin konuşmasının bu durumu “daha da kötüleştirmesinden” kaygılandığını söyledi.

UKIP’in önceki lideri Henry Bolton, kraliyet ailesinin yeni gelinine hakaret eden sevgilisi yüzünden genel başkanlıktan olmuştu.

Bolton’un sevgilisi ve parti üyesi Jo Marney’in kraliyet ailesinin yeni gelini Meghan Markle hakkında ırkçı paylaşımlarda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından UKIP’in bazı üyeleri Bolton’a genel başkanlıktan istifa etmesi çağrılarında bulunmuştu. Partinin olağanüstü genel kurulunda güven oylamasından 500’e karşı 867 oyla Bolton’un Bolton’un genel başkanlık görevine son verilmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın