Scroll Top

İngiltere cep telefonunun şifresini vermediği için Müslüman aktivisti tutukladı

C_-8hraUwAEFL-L

CAGE adlı İngiliz insan hakları örgütünün uluslararası direktörü Muhammed Rabbani Londra Heathrow Havalanı’nda göz altına alındı. CAGE özellikle Guantanamo ve Amerikan’ın teröre karşı savaş bahanesiyle tutuklanan başka yerlerdeki mahkumların haklarını savunmasıyla tanınan bir insan hakları örgütü.

Ülkeye giriş yaptığı Heathrow havaalanında İngiliz polisi tarafından cep telefonu ve dizüstü bilgiyarının şifrelerini vermesi istenen Rabbani, içinde haklarını savunduğu insanlara ait kişisel bilgilerin olduğunu söyleyip buna itiraz edince “kanuni bir aramayı bilerek engellemek” suçundan önce göz altına alındı sonra da tutuklandı.

20 defa gözaltına alındı.

Rabbani daha önce 20 defa aynı sebepten dolayı göz altına alınmış olsa da geçen Kasım’da gerçekleşen son olaydan sonra ilk defa hakkında resmi olarak suçlama da bulunulup, dava açılmış oldu.

7. Madde’nin gücü.

Buna sebep olan ise  İngiltere Terörle Mücadelesi Kanunu’nun İngiliz kamuoyunda “Schedule 7″ yani “7. Madde” olarak bilinen hükümleri.

Bu hükümlere göre İngiliz polis ve gümrük yetkilileri istedikleri terör veya başka bir önemli suça karıştığından şüphe ettikleri kişiyi, yanında avukatı olmadığı halde, 9 saate kadar göz altına alıp sorgulayabiliyor.

İngiltere’de insan hakları kuruluşları genel olarak terörle mücadele yasasını özel olarak da ”7.Madde”yi sıklıkla ve ağır bir şekilde eleştirse de İngiliz hükümetleri yasanın ülkeyi terör saldırılarından korumak için gerekli ve önemli olduğunu savunuyor.

İngiliz hükümetinin Rabbani’ye karşı açtığı davanın ilk duruşması 20 Haziran’da.

Benzer gönderiler