İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın ihlallerini kaydetmiyor

İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki ihlallerini kayıtlara geçirmiyor

İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki ihlallerini kayıtlara geçirmiyor. İngiliz hükümetinin, Suudi Arabistan‘ın, Yemen‘de sivillerin ölümüne yol açan saldırıları, uluslararası insani hukuk ihlalleri kayıtlarına eklemediği ortaya çıktı. Guardian gazetesinin haberine göre, silah satışıyla ilgili izinler çerçevesinde Savunma Bakanlığınca tutulan kayıtlara Yemen’deki ihlaller dahil edilmedi. Temmuz 2020’den beri veri tabanına 500’den fazla muhtemel ihlal kaydı girildi. Fakat insan hakları grupları, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin 20 binden fazla hava saldırısı düzenlediği bir savaşta gerçek ihlal sayısının çok daha yüksek olması gerektiğini  girilen verilerin eksik olduğunu açıkladı. İşçi Partisinden Gölge Uluslararası Ticaret Bakanı Emily Thornberry de güvenlik, insan hakları ve insani yardım uzmanları tarafından oluşturulan Yemen Veri Projesince belirlenen bir dizi olayın kayıtlarda olmadığının tespit edildiğini duyurdu.

İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın ihlallerini görmezden geldi

Suudi Arabistan’ın yaptığı insan hakları ihlallerinin arasında, Ocak 2018’de 17 kişinin öldüğü bir köprü ve pazar yerine yönelik saldırılar da bulunuyor. Ayrıca Eylül 2015’te bir cenaze törenini hedef alan ve 30 kişinin öldüğü hava saldırısının da Suudi Arabistan’ın yaptığı ihlaller arasında. Öte yandan İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın ihlallerini görmezden geliyor. İngiltere hükümeti veri tabanını yayımlamayarak hangi ihlallerin kaydedildiğinin bilinmesini imkansız hale getirirdi. Savunma Bakanlığı kaynakları, veri tabanını yayımlanmamasını bu tarz olayların halka açıklanamayacak kadar hassas çeşitli bilgiler içermesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Silah Ticareti Karşıtı Kampanyası’nda olan Andrew Smith ise “Bu olayların neden dahil edilmediğine dair tam bir soruşturma yapılmalı.” diye konuştu. Smith şunları söyledi, “Bu acımasız savaş başladığından beri Suudi Arabistan liderliğindeki kuvvetlerin, Yemen’de insanların yaşamlarını ve haklarını tamamen hiçe saydığını, savaşın sivillere maliyeti yıkıcı oldu ancak bu Boris Johnson (Başbakan) ve Liz Truss’ı (Uluslararası Ticaret Bakanı) silah satışlarını sona erdirmeye ikna etmeye yetmedi.”

İngiltere Suudi Arabistan’a silah satmaktan vazgeçmiyor

Temmuzda Uluslararası Ticaret Bakanı Truss, Suudi liderliğindeki güçler tarafından işlenen olası uluslararası hukuk ihlallerinin “münferit olaylar” olduğunu savunarak  İngiltere’nin Suudi Arabistan’a yapmış olduğu silah ticaretini onaylamıştı. Birleşmiş Milletler (BM) ise eylülde bir rapor yayımlayarak, İngiltere dahil, Suudi Arabistan’a silah satan ülkelerin, potansiyel savaş suçlarına yardım ettiğini duyurmuştur. İngiltere’nin Yemen’deki savaşın başlamasından bu yana Suudi Arabistan’a en az 5 milyar sterlin değerinde silah sağladığı biliniyor.

ingiltere silah yemen
İngiltere silah suudi

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın