Scroll Top

İspanyol polisi Katalan hükümetine baskın düzenledi

ispanya-polisi

İspanya’da yasa dışı ilan edilmesine rağmen, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapma girişiminde bulunan Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti’nin resmi kurumlarına yönelik operasyon başlatıldı.

İspanyol haber ajansları, savcılık talimatıyla düzenlenen operasyonda polis ekiplerinin, Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti’ne bağlı ekonomik işler, çalışma ve sosyal güvenlik, mali işler ve dışişleri gibi bazı kurumların  binalarına girerek arama yaptığını duyurdu.

Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras’ın yardımcılarından Josep Maria Jove gözaltına alındı. Pazartesi günü Katalonya özerk yönetiminin tüm mali kaynaklarına el koyan İspanya maliyesi, Katalonya’daki temel kamu harcamalarını doğrudan karşılayacağını açıklamıştı.

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkan Yardımcısı Junqueras, “Bu tip girişimler referandumun olmasını kesinlikle engellemeyecektir” demişti. İspanyol polisi, 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumu girişimini  durdurmak için son günlerde operasyonlarını yoğunlaştırmış ve bazı şirketlere  yaptığı baskınlarda referandumla bağlantılı 1,5 milyondan fazla doküman ve  propaganda malzemesine el koymuştu.

Benzer gönderiler