Scroll Top

Namibya yerlilerinden Almanya’ya karşı soykırım davası

Namibya

Hererolar tazminat talebiyle Almanya’yı Amerikan mahkemesine veriyor. Namibya’nın yerlileri geçen yüzyıldaki soykırımın tazmin edilmesini istiyorlar. Davanın kabul edilip edilmeyeceğine hakim karar verecek.

Namibyalı liderlerin Almanya hakkında açtıkları soykırım davasını görüşmek üzere tarafların avukatlarıyla yetkili mahkemenin hâkimi bir araya geliyorlar. ‘Dava öncesi görüşme’ olarak adlandırılan bu prosedür muhtemel dava sürecinin ayrıntılarını belirlemek üzere yapılıyor. Ancak bu görüşmede dava açılıp açılmayacağına karar verilmesi söz konusu olmuyor.

Herero ve Nama liderleri Vekuii Rukoro ve David Frederick, Almanya ile Namibya hükümetleri arasındaki görüşmelere dâhil edilebilmek için New York’taki mahkemeye başvurmuşlardı. Eski İmparatorluk Almanya’sının Namibya’da işlediği soykırımla ilgili ikili görüşmelere başlanalı bir yılı geçti. 20’nci yüzyılın ilk soykırımında Namibya’daki 80 bin Herero ve Nama Alman askerli tarafından katledilmişti.

Namibya ve Almanya hükümetleri Herero ve Namalarla doğrudan görüşmeyi reddediyor. Davacı tarafından avukatı Kenneth McCallion New York’ta basın muhabirlerine yaptığı açıklamada ‘kurbanların hukuki temsilcileri olmaları münasebetiyle etnik grupların liderlerinin de ön görüşmelere katılmaları gerektiğini ve tazminat talep ettiklerini’ söyledi. McCallion, aynı zamanda ‘öldürülen Namibyalıların bütün mal varlığına da Almanlar tarafından el konduğunu ve bu çaptaki tazminatsız gaspın devletler hukukunun ihlali anlamına geldiğini’ sözlerine ekledi.

Benzer gönderiler