Scroll Top

Norveç’te koalisyon ortağı parti sünneti yasaklamaya karar verdi

f02146ed-1bef-4566-88d5-2cbd42b2a592

Norveç’te koalisyon ortağı liberal eğilimli İlerleme Partisi( FrP) 16 yaşın altındaki erkek çocukları için sünneti yasaklamayı öngören bir karar tasarısını oylayarak kabul etti.

Karar, sünnete” çocugun akli ve fiziki sağlığına” zarar verdiği gerekçesiyle karşı çıkan partinin yıllık ulusal konferansında alındı.

Norveç parlamentosundaki 169 koltuğun 29’una sahip olan İlerleme Partisi, Muhafazakar Parti ile beraber ülkeyi koalisyonla yönetiyor. Partinin lideri Siv Jensen ise Norveç gazetesi Aftenposten’e verdiği mülakatta kişisel olarak partisinin aldığı sünnet yasağına karşı olduğunu söyledi. Kararın anti-semitik olduğu suçlamalarına da cevap veren Bayan Jensen, kararın “azınlıkları hedef almadığını” ve partisinin İsrail devletini sürekli olarak savunduğunu iddia etti.

Yahudi toplumu lideri: Bize bu ülkede istenmediğimiz mesajı veriliyor

Aynı gazeteye konuşan Norveç Yahudi toplumu lideri Ervin Kohn ise yaptığı açıklamada  “Bu (karar) çok üzücü. İlerleme Partisi bu karar sayesinde parlamentoda daha fazla sandalye kazanmayacak. Görünen o ki, bize bu ülkede istenmediğimiz mesajı vermek istiyorlar” dedi.

Yasak kararına ilişkin konuşan Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkan Yardımcısı Fatih Zingal ise Daily Sabah gazetesine yaptığı açıklamada inanç özgürlüğünün Avrupa yasalarının en temel direklerinden biri olduğunu hatırlattıktan sonra yasak kararın Avrupa’daki inanç özgürlüğüne zarar vereceğini söyledi. Zingal ayrıca benzeri bir durumun yakın geçmişte Almanya’da da yaşandığından bahsederek, Almanya’da 16 yaşından küçük erkek çocukları için getirilmesi teklif edilen sünnet yasağının Müslüman ve Yahudi cemaatlerin karşı çıkması neticesinde geri çekildiğini söyledi.

 

Benzer gönderiler